Sinkovics Szilvia
Folyton keresek valamit, kutatok megállás nélkül. Szeretek beszélgetni, felfedezni, elemezni. Néha reményvesztettként bolyongok, de valami soha nem engedi, hogy elveszítsem minden bizodalmamat, az életbe vetett hitemet. Még a legádázabb pillanatokban is jön egy találkozás, egy beszélgetés, ami feltölt, amiből energiát nyerek. Szinte mindannyian küzdünk kisebb-nagyobb lelki problémákkal, mindennap megvívjuk a magunk kis harcát. A Léleknyerőben igyekszem olyan témákat boncolgatni, amelyek segítenek megtalálni az utat egy kiegyensúlyozott, boldogabb élet felé.
Legutóbbi cikkek
Akinek volt vagy van a családjában Alzheimer-kórban szenvedő rokon, tudja, milyen érzés végignézni, hogyan épül le egy ember napról napra, hogyan válik felnőttből szinte csecsemővé az, akire addig felnéztünk, adtunk a szavára. Szeptember 21-e az Alzheimer-kórosok világnapja. Sokan tévesen azt gondolják, a demencia az öregedés velejárója. A szellemi hanyatlás napjainkban a legsúlyosabb egészségügyi és szociális probléma. 2050-re várhatóan több mint 100 millió ember lesz érintett. Magyarországo...
továbbSokszor érezhetjük úgy, hogy megragad minket egy idézet, egy vers, egy novella, egy regény. Hagyjuk, hogy hasson ránk, majd gondolkozzunk el, mi vonzott a műben, milyen momentuma található meg a mi életünkben, hiszen segítséget nyújthat önmagunk sokkal jobb megismeréséhez!
továbbAz anya szemei könnybe lábadtak, amikor hangosan felolvasta a levelet a fiának: „Ez az iskola túl kicsi az Ön fiának és nem rendelkezik elég jó tanárokkal ahhoz, hogy tanítsák őt. Kérem Önt, tanítsa fiát a továbbiakban.”
továbbVan, amikor már annyira sajnáljuk magunkat, annyit panaszkodunk, hogy észre sem vesszük, mennyi jó dolog történik velünk.
továbbA csoport egyik felénél egy kedves, meleg hangú, empatikus szakember végezte a kezelést, aki a résztvevőket figyelmesen kikérdezte addigi kórtörténetükről, meséltette őket aktuális élethelyzetükről. A másik csoportnál viszont ugyanazt a kezelést egy csendes, keveset beszélő, komornak tűnő kutató végezte. Ami a kutatás különlegessége, hogy mindkét csoport ál-akupunktúra kezelést kapott, a tűk még a bőrüket sem karcolták. Az eredmények szerint az empatikus kutatóval találkozott csoport tagjai m...
továbbNagyon szeretem a filmeket, mondanám, hogy mindenevő vagyok, de ez nem igaz. Az akciót, a sci-fit és a kalandot messziről kerülöm. Majdnem így vagyok a tipikus hollywoodi romantikus vígjátékokkal, de ezekből van, hogy beleakadok egybe-egybe. Ilyen volt a Napos oldal is, amelyről a végére kiderült, hogy egy igazán szerethető alkotás. A főhősök ugyanazt azt utat járják be, mint egy átlagos romantikus filmben, azonban a szerzők megfűszerezték a történetet, s egy sor pszichés problémát aggattak a...
továbbA halál minden kultúrában mást jelent. A kereszténység és az iszlám szerint a lélek a mennyországba vagy a pokolba jut, a hinduizmus, illetve a buddhizmus szerint tovább vándorol és egy új testben születik újjá. Ahogy a világ különböző részein különbözően gondolkoznak a halálról, úgy más-más temetkezési szokásokat is alkalmaznak az egyes népek.
továbbSok pár beleszürkül a hétköznapokba. Míg a kapcsolat elején minden együtt töltött perc csodás, minden randira kitalálunk valamit, addig az összeköltözés után már kezd rutinná válni a kapcsolat. Hazamegyünk, köszönünk egymásnak, majd leülünk a tévé elé és együtt bámuljuk. Közben szép lassan eltávolodunk egymástól. Fontos a minőségi, együtt töltött idő, hiszen többek között ez őrzi a lángot hosszú időn keresztül. Ha most az jut eszünkbe, hogy ez pénz- és időigényes, nehezen megszervezhető, akko...
továbbEmlékszem, gyerekkoromban aktív álmodozással, élénk fantáziával színesítettem a hétköznapokat. Hol azt játszottam, hogy a diófa egy űrhajó, vagy azt, hogy soha ki nem fogyó gumicukros zacskó van az ágyam mellett, vagy éppen Barbie testvérének, Sindynek képzeltem magam. Órákat el tudtam tölteni – legalábbis az emlékeim szerint – azzal, hogy beleéltem magam egy-egy szerepbe.
továbbHa valakit tiltások, büntetések, nagyon szigorú szabályok között nevelnek, akkor vagy rengeteg elfojtás keletkezik benne, vagy megtanulja, hogyan érje el céljait annak ellenére, hogy valaki uralkodni akar felette.
továbbA 86 éves apáca 2012-ben, 45-ödször teljesítette az Ironman Triatlon versenyt, amely 3,86 km úszásból, 180,25 km kerékpározásból és egy maratonból (42,195 km futásból) áll. Az amerikai nővér 48 évesen egy pap tanácsára kezdett el sportolni. Először csak futott, majd elkezdett úszni és biciklizni is, 52 évesen pedig részt vett az első triatlonon. Összesen 340-szer állt a rajtvonalhoz.
továbbManapság hajlamosak vagyunk az ún. polkorrektség helyett túlkorrektek lenni. Mindenhonnan kapjuk az intelmeket, tegyünk úgy, mintha az élet egy habos-babos, rózsaszín felhő lenne. Ennek a hullámnak eshetett áldozatául annak az egri óvodának a vezetője, aki úgy döntött, átdolgozzák a klasszikus meséket, kivéve belőlük az ijesztő, agresszív részeket.
továbbMindig azzal vagyunk elfoglalva, mit gondolnak rólunk mások. Sokszor ez alapján viselkedünk, öltözködünk, mondunk valamit stb. Meg akarunk felelni, nem merünk önmagunk lenni. Itt az ideje, hogy felvállaljuk valódi énünket! A Business Insider összeállított egy öt pontból álló listát.
továbbSokszor beleesünk az önsajnálat pusztító csapdájába. Persze együtt kell érezni önmagunkkal, de egy idő után olyan negatív gondolati spirálba kerülünk, ahonnan nagyon nehéz visszamászni.
továbbSokakat kínoz a pánikbetegség. Teljesen váratlan pillanatokban tör rá az emberre, olyankor azt hisszük itt a vég, meg fogunk halni, szívrohamunk van. Ilyenkor szinte mindig megjelenik a hiperventilláció, a mellkasi szorítás is. Az orvosok előszeretettel ajánlanak gyógyszereket, azonban mielőtt bekapkodnánk a pirulákat, nézzük meg, mit tehetünk magunkért.
továbbHill vallja, „minden viszontagság, minden kellemetlen helyzet, minden kudarc, sőt minden testi fájdalom magában hordja valamilyen vele egyenértékű jótétemény csíráját.” Ez nem jelenti azt, hogy a kudarc máris a megfelelő előnyök érett gyümölcsét hozza el – csupán a csírát, amit még fel kell fedezni, engedni kell kisarjadni, hogy az ember saját kezdeményezése, képzelőereje és határozott, céltudatos ténykedése nyomán gyümölcsöt teremjen.
továbbVajon hány éves korig illik rágózni? Nem tudom, van-e korhatára ennek a szokásnak, de az biztos, hogy ezt is lehet diszkréten, vagy mások idegein táncolva űzni. A minap a buszon ritmikusan a fülembe csámcsogott valaki, néha egy-egy „pukkanás” törte meg a hangos, ütemes rágást.
továbbA rideg, megváltoztatott jelentésű szavakkal teli párbeszédek jól mutatják, mennyire debilizálható valaki, mind szellemileg, mind érzelmileg. Bizarabbnál bizarabb szituációknak lehetünk tanúi, mikor az egyik lány azt hiszi, hogy a testvére vállának nyalásáért kérhet cserébe valamit, vagy amikor az anya bejelenti, hogy szülni fog két gyereket és egy kutyát. De az is megdöbbentő, hogy a szülők abban a tudatban tartják a gyerekeket, hogy akkor hagyhatják el a szülői házat, ha kiesik a szemfoguk.
továbbBizony. Ezt a hozzáállást magunkkal és másokkal szemben is gyakorolhatjuk. Nagyvonalúságnak hívják.
továbbA tudatalattinkban raktározódik az összes negatív és pozitív élményünk, hasonló helyzetekben pedig a korábban adott érzelmi reakciók jönnek elő. Az az elképzelés, amely áthat és ural bennünket, bebocsátást nyer mélytudatunkba. Minden elképzelés, minden gondolat, ami betölt minket, meg fog valósulni, amennyiben ennek az elképzelésnek, ennek a gondolatnak a megvalósulása emberileg lehetséges.
tovább