Sinkovics Szilvia
Folyton keresek valamit, kutatok megállás nélkül. Szeretek beszélgetni, felfedezni, elemezni. Néha reményvesztettként bolyongok, de valami soha nem engedi, hogy elveszítsem minden bizodalmamat, az életbe vetett hitemet. Még a legádázabb pillanatokban is jön egy találkozás, egy beszélgetés, ami feltölt, amiből energiát nyerek. Szinte mindannyian küzdünk kisebb-nagyobb lelki problémákkal, mindennap megvívjuk a magunk kis harcát. A Léleknyerőben igyekszem olyan témákat boncolgatni, amelyek segítenek megtalálni az utat egy kiegyensúlyozott, boldogabb élet felé.
Legutóbbi cikkek
Ma Magyarországon még mindig tabunak számít a késői gyermekvállalás, azonban a társadalmi, szociális jelenségek arra utalnak, hogy a 40 az új 30 ilyen szempontból. Hiszen sokan a munkájukra koncentrálnak fiatal felnőtt éveikben, még többen későn találják meg párjukat, számos esetben jóval harminc fölött, de egyre többet hallunk a meddőségről is.
továbbAz életben a legnagyobb fájdalmat és nehézséget talán az elengedés jelenti. Birtokolni akarunk másokat, a sajátunknak tekintjük őket, összetévesztjük a szeretetet a ragaszkodással. A nyugati kultúra a halált tragédiaként fogja fel, míg távoli, keleti országokban úgy vélik, az elhunyt egy másik dimenzióba vándorol. Amikor elveszítünk valakit, gyászfolyamaton megyünk végig. Tagadás – düh – alkudozás – depresszió – belenyugvás. A gyász öt stádiuma, melyet Elisabeth Kübler-Ross svájci származású ...
továbbSok mindent nehéz elengedni, de talán személyeket a legnehezebb. Ki ne ismerné a szakítás maró, mindent megsemmisítő fájdalmát? Pedig egyes kutatók szerint a szerelem is ideiglenes érzelem, csupán boldog pillanatok sorozata, amelyeknek egyszer csak vége. Az érzelmeink sem állandóak, változnak, elmúlnak, visszatérnek. Íme néhány bizonyíték erre, valamint arra, hogy bizony a szerelem is csak egy múló állapot:
továbbAnnyit tudtam Szőke Andrásról, hogy most Taljándörögdön él, és mindenféle egyéb elfoglaltságai mellett falujában a helyi plébánossal együtt komoly érték- és közösségteremtő munkát végez. Az Arckép című műsorban Kadarkai Endrének mesélt arról, hogy kudarcai ellenére miért tartott ki, hogyan viseli kisebbrendűségű érzését és szorongását. Megérkezésélményét nem a kereskedelmi televízióhoz vagy nagyjátékfilmjéhez köti, hanem Taljándörögdhöz.
továbbBár mi ábrándozunk, tervezgetünk, a sors sokszor keresztbe húzza számításinkat, és semmi sem úgy történik, ahogy mi szerettük volna.
továbbMi csak a csillogást látjuk, irigyeljük a szépségüket, irigyeljük az életüket, azonban nem tudjuk, mi rejtőzik a színfalak mögött. Akkor lepődünk meg, amikor halljuk a hírt a tragédiáról, s rájövünk, hogy a külső és hírnév nem minden.
továbbSajnos nem oda jelentkezhettem ahova szerettem volna. Fodrász nem lehettem, mert azok „ribancok”, Tapolcára, a Postaforgalmi Szakközépiskolába is szívesen jelentkeztem volna, de oda sem mehettem, mert akkor kollégiumban kellett volna laknom, és ott is „ribanccá váltam volna”. Gyors- és gépírónak is szívesen tanultam volna, de hát az is ütközött apám felfogásával. Így beírattak a helyi gimnáziumba. Annyira ki voltam készülve idegileg az otthoni megaláztatásoktól, hogy minden pénteken az iskola...
továbbSajnos nem tudom azt mondani, hogy kiváló háziasszony vagyok, nem főzök minden nap, nem patyolattiszta a lakásom állandóan. Ez komoly problémát jelentett idáig, hisz szeretem a rendet és a tisztaságot, azonban sajnos a munkám és az egyéb elfoglaltságaim miatt előfordult, hogy úszott az életterem, nem tudtam minden nap elmosogatni, nem tudtam a száradás után elpakolni a ruháimat, néha a porszívózás is késett, ne is beszéljünk az ablakpucolásról vagy a felmosásról.
továbbOktóber 10-e a Lelki egészség világnapja volt. Ennek alkalmából szerette volna felhívni a figyelmet a magyarok lelkiállapotára az itthoni pszichiátriai szakma. A depresszió is krónikus betegség. Sokan nem értik meg azokat, akik ebben a kórban szenvednek. Íme néhány tény, amit sokan nem tudnak a depresszióról:
továbbA férfiak ostobák és érzelmileg sivárak – hajtogatják egyesek (persze mi nem így gondoljuk). Azonban ha belegondolunk, nem csodálkozhatunk azon, hogy az érzelmeiket nem tudják olyan jól kifejezni, hiszen kicsi koruktól kezdve arra nevelik őket, hogy legyenek kemények. Ha egy kisfiú leesik a fáról, mit mondanak neki? Katonadolog, ne sírj! Szegény nem meri kimutatni, ha fáj neki. Ha egy kislánnyal történik ugyanez, öten körülugrálják és nézik, kérdezgetik, hogy nem görbült-e akárcsak a haja szá...
továbbAzonban ezzel nem másoknak, hanem magunknak ártunk, hiszen az érzés minket mérgez.
továbbAmikor kommunikálunk, egyrészt nemcsak a szavainkkal adunk át információt, hanem a testünkkel is. Másrészt a mondanivalónk mögött sokkal több van, mint gondolnánk. Sokszor azért csúsznak félre kapcsolatok, mert az egyik nem azt hallja, amit a másik mond. Vajon mi lehet ennek az oka? Erre adott választ Friedmann Schulz von Thun kommunikációs modellje, amely felvázolja, hány aspektusa lehet annak, amit közlünk, és hányféleképpen értelmezhetjük, amit mondunk.
továbbA skóciai Edinburghban élő férfi a megmérettetés második szakaszán egy éjszaka arra lett figyelmes, hogy egy kóbor kutya az ő sárga lábszárvédői körül ólálkodik. Másnap a kis zsemleszínű eb Leonard mellett teljesítette a távot, majd később a sátrába is követte a futót. A végén a kutya a verseny kabalájává vált, a résztvevők is nagyon megszerették az állatot, aki mindenkivel nagyon kedves volt, azonban Dion Leonard mellől egy percre sem tágított. A futó úgy döntött, hogy hazaviszi a kutyát, ak...
továbbBárcsak örökre fiatalok maradhatnánk – kívánják sokan, ha máshogy nem is, legalább a külsejükre vonatkozóan. Amikor a húszas éveinkben járunk, azt hisszük, örökre ilyenek maradunk, nem kell semmit tenni a bőrünk feszességének megóvása érdekében. Ahogy átlépjük a harmincat, sokan kétségbeesünk és vadul kezdünk mindenféle krémeket magunkra kenni, hogy lelassítsuk az öregedési folyamatokat. Azonban jó, ha tudjuk, nemcsak kívülről kell ápolni magunkat, a bevitt tápanyagokkal is megóvhatjuk bőrünket.
továbbÚgy érzed, túl sok a munkahelyi stressz? Már nem okoz örömet a bejárás? Lecsökkent a lelkesedésed? Régóta vagy levert? Akkor lehet, hogy burnout szindrómában szenvedsz.
tovább Bár még nem vagyok anya, így, látatlanban azt gondolom, hogy egy szülő azzal tehet a legtöbbet gyermekéért, ha egyszerűen, elvárások nélkül, csak szereti.
tovább A társadalmi berendezkedés, a szocializáció, az oktatás uniformizáló, arra terelik az embereket, hogy egyformák legyenek – vélekedett Almási Kitti. Egy-egy gyermek például akkor kap pozitív visszajelzést, ha azt mondják vissza és pont ugyanúgy, ahogy a tanár. A munkahelyeken az a jó beosztott, aki azt hajtja végre, amit kiosztottak rá és nem akar új ötletekkel előállni. Amíg felnövünk, megtanuljuk, hogy akkor kapunk elismerést, ha belesimulunk az elvárásokba, ha pedig kilógunk a sorból, ellen...
továbbAmikor nagyanyáinkra gondolunk, sokszor a nehéz élet, a sok munka jut eszünkbe. Azonban nem kellett őket félteni, technikai eszközök nélkül is jól érezték magukat, számos hobbit űztek. Mi, itt a 21. század hajnalán, el vagyunk kényeztetve, a kikapcsolódási lehetőségek szinte korlátlanul állnak rendelkezésünkre, sokszor mégis unatkozunk. Nézzük meg, mivel foglalták el magukat nagyanyáink, és vegyünk példát róluk!
továbbSzinte elkerülhetetlen manapság, hogy „E”-betűs élelmiszerek, ízfokozók, különböző természetellenes szerek nélkül éljünk. A méreganyagok azonban megbosszulják magukat, és képesek teljesen felborítani a szervezetünk egységét, még a hormonháztartásunkra is komoly hatással lehetnek. Egy könnyebb tisztítókúrától a májunk meg tud nyugodni és ez elő is segíti, hogy elláthassa a legfőbb feladatát, a méregtelenítést. Ha az alábbi állítások közül 3-4 igaz rád, akkor itt az ideje egy kis detoxikációnak.
továbbElmegyünk egymás mellett, nincs időnk egymásra, valójában nem is törődünk egymással. Ez a mai kor egyik legnagyobb betegsége.
tovább