Úgy érzed, túl sok a munkahelyi stressz? Már nem okoz örömet a bejárás? Lecsökkent a lelkesedésed? Régóta vagy levert? Akkor lehet, hogy burnout szindrómában szenvedsz.
Íme öt jel, ami arra utal, hogy kiégtél:
1. Krónikus kimerültség
Gyakran úgy érzed, hogy kimerült és fáradt vagy. Amikor hosszú időn keresztül keményen dolgozol, megállás nélkül, a szervezet egyszerűen „lekapcsol”, és tartalékon működik tovább.
2. Ingerlékenység
Ha egyre feszültebb vagy a munkahelyeden, egyre könnyebben felkapod a vizet, indulatos vagy a kollégáiddal, akkor biztos lehetsz benne, hogy kiégtél. A burnout mentálisan legyengíthet, gyakran azon kaphatod magad, hogy negatív gondolataid támadnak munka közben.
3. Romló általános egészségi állapot
A kiégés nemcsak a mentális, de az egészségi állapotunkra is rendkívül rossz hatással lehet. Ha azt tapasztalod, hogy magas a vérnyomásod, álmatlanságban szenvedsz, fáj a hátad, hullik a hajad, akkor kezdj el gyanakodni.
4. Szükséged van tudatmódosító szerekre
Ha mostanában úgy érzed, többször nyúlsz az alkoholhoz, hogy lazítani tudj, vagy elkezdtél altatókat szedni a nyugodt alváshoz, több kávét inni a nappali frissességhez, akkor elképzelhető, hogy a burnout-tal állsz szemben.
5. Gyenge teljesítmény
Romlik a teljesítményed, egyre kevésbé vagy hatékony, egyre több kritikát kapsz. Ez bizony a csömör jele.
A burnout azonban megelőzhető. Ha a prevencióra helyezzük a hangsúlyt, még időben elcsíphetjük és megőrizhetjük motivációnkat. Azonban ha megtörtént a „baj”, akkor sincs minden veszve. Először is el kell gondolkozni a váltáson, nemcsak a munkahely lecserélésén, hanem egy új szakma megtanulásán is. Érdemes beszélni a főnökünkkel, megnézni, mely területeken vagyunk túlterheltek, motiválatlanok, meg kell próbálni új célokat kitűzni, nem szabad elaprózódni, és időt kell szánni a pihenésre, valamint azokra a tevékenységekre, amelyeket élvezünk.