Sokakat kínoz a pánikbetegség. Teljesen váratlan pillanatokban tör rá az emberre, olyankor azt hisszük itt a vég, meg fogunk halni, szívrohamunk van. Ilyenkor szinte mindig megjelenik a hiperventilláció, a mellkasi szorítás is. Az orvosok előszeretettel ajánlanak gyógyszereket, azonban mielőtt bekapkodnánk a pirulákat, nézzük meg, mit tehetünk magunkért.
1. Lélegezzünk!
Szinte minden relaxációs technika része a légzés szabályozása. A megfelelő, lassú, hasi levegővételi technika meg tudja nyugtatni az idegrendszert is.
2. Fröcsköljünk hideg vizet az arcunkra!
A hideg víz észhez térít – szokták mondani. Ez esetben is nagyon hasznos, hiszen stimulálja a paraszimpatikus idegrendszert. A szív ugyanis két idegi kontroll alatt áll, a gyorsító szimpatikus, és a lassító paraszimpatikus idegrendszer, főképpen a Vagus-ideg alatt. A hideg vízzel ezek működését tudjuk befolyásolni.
3. Vegyünk Epsom-só fürdőt!
Az Epsom-só a magnézium-szulfát, vagyis a keserűsó egyik neve. Egyes tanulmányok szerint a magnéziumhiány szorongásos állapothoz vezethet, ezért nagyon fontos, hogy megfelelő mennyiségben ellássuk vele szervezetünket. Fürdés közben a bőrön át, gyorsan felszívódik, elősegítve idegrendszerünk megnyugtatását.
4. Vágjuk magunkat nyúl pozícióba!
A jóga jótékony hatásáról naphosszat lehetne olvasgatni, a nyúl pozíció ez esetben is komolyan a segítségünkre siethet, hiszen fokozza a tobozmirigy melatonin termelését, s így lecsendesíti és koncentráltabbá teszi az elmét.
5. Együnk étcsokit!
A 85 százalékos és afeletti kakaótartalmú étcsokoládé rengeteg magnéziumot tartalmaz, amely rendkívül jó hatással van az idegrendszerre. Olasz kutatók szerint a rendszeres étcsokoládé-fogyasztás segíthet csökkenteni azokat a gyulladásos folyamatokat, melyek a szív- és érrendszeri betegségekkel hozhatók összefüggésbe.
(Inspiráció: everydayhealth.com)
(Az írás 2016. május 11-én jelent meg.)