A farkas már nem eszik nagymamát, mert ez sokkolja az óvodásokat - Miért kell mindent túlkorrektkedni?

szept. 7., 2016

A farkas már nem eszik nagymamát, mert ez sokkolja az óvodásokat - Miért kell mindent túlkorrektkedni?

Manapság hajlamosak vagyunk az ún. polkorrektség helyett túlkorrektek lenni. Mindenhonnan kapjuk az intelmeket, tegyünk úgy, mintha az élet egy habos-babos, rózsaszín felhő lenne. Ennek a hullámnak eshetett áldozatául annak az egri óvodának a vezetője, aki úgy döntött, átdolgozzák a klasszikus meséket, kivéve belőlük az ijesztő, agresszív részeket.

Az igazgató azzal érvelt, hogy „a mai világban elég sok olyan hatás éri a gyerekeket, ami nem biztos, hogy az ő életkoruknak és fejlődésüknek megfelelő. Ezek a jelenetek pedig nem nekik valók.” Például a Piroska és a farkasból eltüntetik azt a részt, amikor a farkas megeszi a nagymamát.

A durvaságot, agresszivitást és félelemkeltő dolgokat kitiltottak az óvodából. A vezetőség úgy gondolja, ezeket ki lehet küszöbölni és a szülőket is ezek elhallgatására biztatják. Szülői fórumokon pedig tanácsokkal is szolgálnak, hogy melyik filmek, mesék, mondókák valók a gyerekeknek – írta mindezt az Eger Hírek.

Vajon hogy fognak kinézni ezek után a mesék? Hófehérkét nem mérgezi meg a mostohája? Hamupipőkét nem ugráltatják a testvérei? Jancsi és Juliska nem teszi be a kemencébe a vasorrú bábát? A kérdés csak az, vajon meg tud-e így maradni a mesék lényege? Szakavatottak is vallják, ezekre a történetekre szükségük van a gyerekeknek, eleinte a legegyszerűbb történetekkel ismerkednek meg, majd a bonyolultabb cselekményekkel is. Pszichológusok és pedagógusok egyaránt azt vallják, a gyerekek a mesékben megélhetik a szorongásaikat, félelmeiket, a végén pedig, amikor a jó győzedelmeskedik a rossz felett, a megoldásban feloldódnak negatív érzéseik, a kicsik egyfajta katarzist élnek át. Ezek a történetek, ahogy az élet is, egyaránt tartalmaznak jót és rosszat is, amit a gyerekeknek igenis meg kell tanulniuk. 

Sinkovics SzilviaSinkovics Szilvia

Kapcsolódó cikkek

Hozzászólások