„A koraszülött, újszülött mentés megérinti az emberek szívét”

nov. 22., 2015

„A koraszülött, újszülött mentés megérinti az emberek szívét”

A koraszülöttek hetének lassan vége portálunkon, de a probléma örök. Még a világ világ, lesznek koraszülött babák, de lesznek olyan önzetlen segítők, szakemberek, orvosok, ápolók, alapítványi munkatársak, önkéntesek, akik azért fáradoznak nap mint nap, hogy az idő előtt érkezett csöppségek életét a lehető leghamarabb biztonságossá, egészségessé tegyék. Néhány napja beszélgettünk a Peter Cerny Alapítvány orvosával, dr. Somogyvári Zsolttal. Most Prof. Dr. Pintér Sándor kuratóriumi elnökkel és a Szegedi Újszülött Életmentő Szolgálat (SZÚÉSZ) kommunikációs munkatársával, Azzolina-Takács Klárával pillantottunk be a mentés kulisszái mögé.  

IgenÉlet: Az ember szíve mindig összeszorul, ha meghallja egy mentőautó vijjogását a háta mögül. De ha koraszülött mentőkocsi száguld el mellettünk, az még szívfacsaróbb. Sok „dolguk” van naponta?

Prof. Dr. Pintér Sándor: Az év minden napján, három műszakban, nagy távolságokra, tíz éves átlagban naponta négyszer riasztják a Szolgálatot. Az elmúlt 23 évben közel 25.000 gyermek életét mentette a Szolgálat Dél-Magyarországon.

IÉ.: Az Önök régiójában regisztrálják a második legtöbb riasztást. Miért van Szeged környékén több koraszülött?

Prof. Dr. P.S.: Ez valóban igaz, hogy nálunk van az országban a második legtöbb riasztás. Ennek oka az, hogy négyzetkilométerben mi látjuk el a legnagyobb területet, mivel mindhárom megye: Bács-Kiskun, Békés, Csongrád igen nagy, magas a lakosságszám, sok szülészeti intézmény van.

Egy csöppség, immár jó kezekben

IÉ.: Mit lehet tenni, hogy az európai átlaghoz képest kiugróan nagyszámú koraszülés hazánkban megelőzhető legyen? Miben vagyunk mi veszélyeztetettebbek, mint a nyugati országok leendő anyái?

P.S.: A koraszülés okainak egy része (30-40%) ismeretlen, egy másik része (kb. 30%) anyai, magzati betegségre vezethető vissza. A maradék 30-40%-ot az alábbiak okozzák: dohányzás, alkoholfogyasztás, kábítószerhasználat, a várandós rossz fogai, az első kívánt terhességet megelőző művi vetélések, a várandósok hüvelybaktérium flórájának kóros irányú megváltozása, fokozott stresszhelyzet. Legújabb irodalmi közlések összefoglalóan az okok 50%-át valamilyen gyulladással hozzák összefüggésbe, beleértve a felsoroltakat. Az említett tényezők döntően közrejátszanak a kiemelkedően magas koraszülési szám előfordulásában.

IÉ.: A magas koraszülött arányhoz jelentős felkészültség is szükséges. Mekkora állománnyal és gépkocsiparkkal dolgoznak? Önkéntesek vagy hivatásos dolgozók segítik a SZÚÉSZ munkáját?

P.S.: A mentésben közvetlen részt vevők és segítők száma 56 fő. 15%-uk főállásban, 85%-uk részállásban, főmunkaidőn túl teljesít szolgálatot. Minden mentésben résztvevő munkatársunk főmunkaidőben a Szegedi Gyermekklinika, a mentőápolók és mentőgépkocsi-vezetők pedig a Szegedi Mentőállomás munkatársai. Az Alapítványnak két mentőgépkocsija van, egyik tartalék. Civil önkénteseink száma 30 fő, ők adománygyűjtéseken és rendezvények szervezésében nyújtanak pótolhatatlan segítséget.

A SZÚÉSZ csapata

IÉ.: Épp a Koraszülött Hétre nyílt meg Szegeden új tanácsadó központjuk, mégpedig önkéntesek felajánlásaiból. A koraszülöttekért, gyermekekért még a mai fásult világban is megnyílnak a zsebek és a szívek?

Azzolina-Takács Klára: Igazán megható volt látni azt a lelkesedést, amellyel sokan segítettek a központ épületének felújításában. Mindenki azt tette hozzá, amit tudott: volt olyan vállalkozó, aki a teljes kőműves- és festési munkát ajánlotta fel, más magára vállalta az gáz- és vízszerelési munkálatokat, az elektromos hálózat felújításában szájsebész, közgazdász, nyugdíjas alezredes is segítette a szakembereket. A mosdók rendbetétele, átalakítása, a bútorok beszerzése több cég összefogásával valósult meg. A Szolgálat 30 fős önkéntes csapata pedig végig ott volt, ha törmeléket kellett takarítani, vagy éppen ablakot tisztítani. Valóban azt mondhatjuk: a koraszülött, újszülött mentés megérinti az emberek szívét, közös összefogás nélkül nem ment volna, nagyon hálásak vagyunk a segítségért.

Minden gyermeknek van segítség

IÉ.: Milyen programokkal várták a Koraszülött Hét érdeklődőit? 

A.T.K.: Az „Egy hét a legkisebbekért” rendezvénysorozatunknak nem titkolt célja, hogy olyan programokat sűrítsünk ebbe az öt napba, amit hosszú távon is szeretnénk megvalósítani a Tanácsadó és Továbbképző Központunkban. Profi zsonglőr csapat segítségével a gyermekek képességfejlesztő programokon vehettek részt, a kismamákat, leendő édesanyákat gyermekorvosi, védőnői tanácsokkal vártuk, de a héten került sor egy mesekönyv bemutatóra is, mely a koraszülött mentésről szól. A központunkban a 13-18 éves korosztálynak osztályfőnöki órák keretein belül szeretnénk felvilágosító előadásokat tartani a dohányzás, az alkohol- és kábítószerfogyasztás káros hatásairól. Erre kiváló demonstrációs eszközeink vannak, melyek érdekessé, interaktívvá tehetnek egy-egy ilyen előadást. Hisszük, hogyha minél többen hallanak a koraszülés elkerülésének lehetőségeiről, akkor valóban csökkenni fog ez a szám a dél-magyarországi régióban.

V. Szabó Kriszta

IgenÉlet

Kapcsolódó cikkek

Hozzászólások