Manócsomag: nagy segítség a kisbabáknak

nov. 20., 2015

Manócsomag: nagy segítség a kisbabáknak

Amikor egy aprócska élet születik, az aggodalmon és az örömön túl, gyakorlati szempontból is nehéz dolga van a szülőknek. Az icike-picike kezek és lábak szinte elvesznek a konfekció méretű ruhákban. A hazai babaruhakínálat a koraszülöttek nagy aránya ellenére sincs felkészülve rájuk. Vaczkó-Kovács Orsolya, a Manócsomag Alapítvány életre hívója saját gyermekei születését követően döbbent rá erre a nehéz helyzetre, s hozott létre egy segítő szervezetet, hogy a legkisebb jövevények szüleinek a kórházlátogatások mellett ne kelljen kisméretű ruhák után szaladgálni. A Manócsomagban minden benne van, amire az első hetekben szükség lehet, s bárki igényelheti, akinek szüksége van rá.

IgenÉlet: Mi hívta életre a Manócsomagot? Személyesen is érintett vagy?

Vaczkó-Kovács Orsolya: A Manócsomag története régre, még 2004­-re nyúlik vissza, akkor születtek a fiaim. Ők bár papírforma szerint épp a koraszülés határán voltak, kis súllyal és kis hosszal látták meg a napvilágot, 2300 gr és 43 cm volt a méretük. A fiúk születése után szembesültünk azzal, hogy nagyon nehéz ekkora ruhákat beszerezni. A Manócsomag pályafutása a fiúk ruháival indult, az ment ismerős ikres családokhoz az elején, majd elkezdett nőni a ruhamennyiség, és 2010-ben megalapítottuk az alapítványt.

IÉ.: A honlapotok szerint bárki igényelheti a csomagjaitokat. Hány kisbabát tudtok egyszerre ellátni ruhákkal? Valóban minden korababa családja kérhet tőletek segítséget, semmilyen feltétel nincs?

V.K.O.: Nagyjából egyszerre száz babánál tud kint lenni csomag, az, hogy aktuálisan hány babánál van kint nagyon hullámzó, rendszerint hatvan-nyolcvan között van a számuk. A csomagot bárki igényelheti, nincs semmiféle feltétele az igénylésnek, pusztán annyit kérünk, hogy ha nem használják már, akkor lehetőség szerint gyorsan küldjék vissza, hogy mások részére is el tudjuk juttatni a ruhákat. Sokszor ajánlanak bennünket, és igyekszünk szórólapokkal is jelen lenni minden koraszülött osztályon, így nagy az érdeklődés a csomagok iránt.

Icipici manóruha

IÉ.: Egy átlagos, időre született újszülött 56-­os ruhamérettel vág neki a világnak, nálatok 44-­es a legkisebb méret, mely gyakorló anyaként visszagondolva beszerezhetetlennek tűnik. Varratjátok ezeket az apró ruhákat?

V.K.O.: A ruhákat alapvetően használtan vesszük, varrni hálózsákokat szoktunk, ahhoz a honlapon megtalálható a szabásminta is. Ezeket a ruhákat átlagosan két-három hónapig tudják használni, persze ez függ attól, hogy mekkora súllyal kerül haza a baba. Ez Budapesten lehet akár 1900gr, vidéken sokszor csak 2.5 kg.

IÉ.: Mit tartalmaz egy átlagos csomagotok?

V.K.O.: A csomagban átlagosan 8 darab body, 8 darab rugdalózó, 1 kisnadrág, 1 pulóver, sapka, kiszokni van. Télen igyekszünk bundazsákot/overallt biztosítani, ebből viszont nem rendelkezünk még szükséges darabszámmal, csak külön kérésre küldjük az igénylő családoknak.

IÉ.: HONLAPOTOK partnere egy hordozóiskola, s felhívjátok a figyelmet arra, hogy speciális hordozóeszközt is igényelhetnek az anyukák nálatok. Szabad hordozni a koraszülötteket?

V.K.O.: A koraszülötteket onnantól, hogy stabil az állapotuk és elérték az 1500 grammot, a nekik megfelelő eszközben lehet hordozni, alapvetően koraszülötteknek, különösen kórházi körülmények esetén a karikás kendőt szoktuk javasolni, mert nem lóg le a földre, higiénikusabb megoldás egy hosszú kendőnél, de ettől lehetnek nagymértékben eltérő egyedi ajánlások is.

Manók

IÉ.: Miben más egy koraszülötteknek készült hordozókendő, hol lehet hozzájutni? Mire kell odafigyelni ez esetben, szükség van speciális konzultációra?

V.K.O.: A koraszülöttek részére készült hordozókendő keskenyebb, jellemzően 45-­50 cm széles, mint a normál hordozókendő. Koraszülöttek esetén a hordozásnak külön kritériumai vannak. Speciális élethelyzetére való tekintettel javasoljuk a szülőknek a személyes konzultációt. Fontos, hogy a babával vizuális kontaktus is meglegyen, így tandemhordozás (két baba együttes hordozása) a hordozás elején nem javasolt, mert akkor egy babának általában hátra kell kerülnie, ott viszont nem valósítható meg a vizuális kapcsolat.

IÉ.: Te magad is speciális esetekre felkészült, képzett hordozási tanácsadó vagy. Miként látod, mennyire elterjedt a koraszülöttek hordozása ma Magyarországon? Kiegészítője lehet ez a kenguru- módszernek, vagy inkább annak folytatása?

V.K.O.: Szerencsére már terjed, de még mindig elég kevés helyen alkalmazzák. A kenguru módszer és a hordozás rengeteg ismérvében eltér, nem is szeretem az összehasonlítást, mert könnyen összemosódik a kettő. Mindkettőnek nagyon fontos ismérve, hogy megvalósul a testkontaktus a baba és szülő között.

Meleg hálózsák

IÉ.: Elfogadtok adományokat? Ha valaki támogatná a Manócsomagot, miként teheti meg?

V.K.O.: Jellemzően tárgyadományokat kaptunk, kis ruhákat, ezenkívül a postázás költségéhez szoktak hozzájárulni az igénylő családok. Minden adományt szívesen veszünk, nagyban segítik a munkánkat a szülők és harmadik személyek adományai.

Aki segíteni szeretne, ezen kontaktok valamelyikén teheti meg:

 

Cím: 8220 Balatonalmádi, Szabadság út 6.
Telefonszám: +36 30 297 2883 (9.00-14.00)
Faxszáma: +36 88 584 281
E-mail cím: info@manocsomag.hu
Bankszámlaszáma: 10700189-65820775-51100005
Számlavezető bankja:  CIB Bank Zrt.

Külföldről indított utalás esetén:
IBAN: HU48 1070 0189 6582 0775 5110 0005
BIC/SWIF kódja: CIBHHUHB

 

 

 

GP

 

 

 

 

 

 

 

 

IgenÉlet

Kapcsolódó cikkek

Hozzászólások