A koraszülött babák szülei hosszú heteket, hónapokat töltenek gyermekük mellett steril, ugyanakkor sivár kórházi körülmények között. Minden nőben, anyában ott él a fészekrakó ösztön, a szépítés, színesítés vágya. A tettre kész édesanyák az átmenetileg „második otthonként” szolgáló koraszülött osztályokat is igyekeznek melegebbé tenni. Damásdi Anna például a kisruhák és textilek gyűjtésével segít. Néhány évvel ezelőtti egyéni akciója mára jól szervezett mozgalommá nőtte ki magát. A KORE önkéntesei, Anna koordinálása mellett, félévente, évente küldenek textilcsomagot az igénylő koraszülött osztályoknak. Megkönnyítve, színesítve dolgozók és aggódó szülők mindennapjait.
IgenÉlet: Miért érezted úgy, hogy a babáddal kikerülve a kórházból nem hagyod magad mögött a fájdalmas élményeket, hanem továbbra is kapcsolatban maradsz a koraszülött osztályokkal?
Damásdi Anna: Mint sok koraszülő, mikor hazakerülünk a picivel, úgy érezzük, hogy tenni, segíteni szeretnénk az osztályért/nak, akik annyit küzdöttek a gyermekünkért, akik gyógyították őt. Sokunkban él a vágy, a tenni akarás. A KORE anyukái is így voltak ezzel. Mind átéltük, hogy a pihe-puhán berendezett babaszoba helyett hetekig, akár hónapokig a legféltettebb kincsünket inkubátorban, minden szempontból steril körülmények közt kell tudnunk. A PIC-ek nagy részén a gyakori használat és mosás miatt hamar leamortizálódnak a ruhák, textilek. Én a textilekkel próbálom otthonosabbá tenni a körülményeket. Emlékszem, mennyire jó volt a saját gyerekemet ruhában látni hetek után, vagy egy-egy szép takaró mennyit dobott a napi hangulatomon. Ha ezzel a szülőket megnyugtatjuk, az kihat a babákra is.
IÉ.: Hogy lett az otthonosság iránti vágyból egy egész mozgalom?
D.A.: Hazakerülésünk után nem sokkal magam is elkezdtem gyűjteni a mini méretű ruhácskákat az osztálynak, hogy a szakadt vagy elhasználódott holmikat lecserélhessék. Pár hét alatt kinőttük azt a méretet, ami nekik pont használható, így hamar elkészült az első csomag. Az elsőt aztán számos másik is követte az évek során, mígnem 2012 elején az addigi egyéni akciókat kvázi összehangolva kiterjesztettük a textilek adományozását. A ruhák mellett fokozatosan más textilekre is igény mutatkozott, így folyamatosan kerültek be az újabb elemek a gyűjtésbe. Célom az volt, hogy minden magyarországi PIC III. bekerüljön abba a körbe, akiknek félévente, évente az igényeknek megfelelően juttatni tudunk adományokat.
IÉ.: Tudjátok is tartani ezeket a félévi, évi vállalásokat?
D.A.: Rengeteg segítőkész adományozóval és elhivatott dolgozóval ismerkedtünk meg, illetve mélyítettük eddigi kapcsolatainkat. Országszerte kapcsolatban vagyunk a koraszülött osztályokkal. Van ahol félévente kapnak csomagot, van, ahol csak évente van erre igény. Folyamatosan keresünk fel újabb osztályokat (PIC II), térünk vissza időről időre az átadások helyszínére. Hol személyesen, hol postai úton, vagy az önkénteseink által juttatjuk el a hozzánk beérkező adományokat a helyükre. Számos személyes leadási lehetőség van országszerte, melyről HONLAPUNKON lehet tájékozódni, illetve a danna@koraszulott.com email címen. Központi postacímünkre – melyet emailben megadunk az érdeklődőknek - folyamatosan várjuk az adományokat. Ezen kívül minden olyan alkalommal, mikor a KORE csapata megjelenik valamilyen rendezvényen, lehetőség van személyes találkozóra, leadásra is.
IÉ.: Mire van a PIC osztályoknak leginkább szükségük?
D.A.: A leginkább mini méretű (44-50) rugdalózókra, bodykra, kis pamut sapkákra, lepedőkre (flanel, pamut) van szükség. Ezen kívül puha (polár, babysoft) takarókra. Ezek mellett folyamatosan igyekszünk küldeni az ún. inkubátor pólókat is az osztályoknak. Ez a speciális ruhadarab hivatott helyettesíteni a 42-44-es méretű, vagy még kisebb bodykat, egyúttal könnyebbséget jelent mind a dolgozóknak, mind a babáikkal már a „sima” koraszülött osztályon tartózkodó anyukáknak. Az inkubátor póló egyszerű használata révén a kicsiket könnyebben lehet öltöztetni, inkubátoron belül tisztázni, mosdatni. A szétnyitható forma az esetleg még csövekkel ellátott kicsiknél sem zavaró. Nyáron pedig kitűnő viselet a piciknek. Nagy sikere van az inkubátor fészkeknek, letakaróknak (árnyékolók). Legújabb – kísérleti – darabunk pedig az inkubátor függőágy.
IÉ.: Minden segíteni vágyó rajtatok keresztül juttathatja el a csomagját a megfelelő helyekre, vagy van lehetőség egyéni átadásra is?
D.A.: A központi gyűjtés eddig sikeresnek bizonyult, és több szempontból is hasznos. Hiszen nem minden osztály használja ugyanazokat a holmikat. Mind anyagban, mind méretben vannak – akár komoly – eltérések. Van, ahol inkubátoron belül nem öltöztetnek, van, ahol az osztály egyben újszülött intenzív ellátást is folytat, tehát nagyobb méretű (56) ruhákra is szükség lehet. Mi igyekszünk a lehető legtöbb terhet levenni az osztályokon dolgozó szakemberek válláról. Az egyéni átadásokkal és az adományok válogatásával töltött értékes időt így a kicsiknek meghagyva, hiszen ők maximális figyelmet igényelnek. Egy-egy egyéni átadás legalább 5-10 percet elvesz egy dolgozó munkaidejéből és egyben a piciktől. Az általunk küldött adományok esetében viszont a postai csomagot a dolgozók akkor nyithatják ki, amikor ráérnek, így biztosan nem zavarjuk meg a munkájukat. Lehetőség van közvetlenül adott osztálynak címezni rajtunk keresztül is az adományokat. Ilyenkor a többi holmival együtt elküldjük a célállomásra, és névvel, kísérővel ugyanúgy megkapják, mintha egyénileg küldték volna. A központisággal elkerülhető, hogy felesleges holmik kerüljenek a koraszülött osztályokra, ahol esetleg ezek későbbi tárolását vagy elszállítását meg kell oldani.
Alapanyagok tekintetében is eltérőek az osztályokról befutó igények. Legtöbb helyen a takarókat polár, illetve wellsoft anyagból kérik, a lepedőket leginkább flanelből, mintás pamutból, de néhol ezt is vékonyabb polárból. A hozzánk kerülő adományokat fényképes dokumentáció után nyomon követhetik a gyűjtés számára létrehozott Facebook CSOPORTUNKBAN . Továbbá itt láthatóak az eddigi átadásokról készült, illetve használat közbeni képek. Az összesített igénylista, kötés- és szabásminták, leadási lehetőségek listája is a csoportban található.
IÉ.: Aki adományozni szeretne, mivel készüljön?
D.A.: Az adományok nagy része használt ruha vagy újrahasznosított textília, de új dolgoknak is örülünk (és az osztályok is). Akár tenyérnyi anyagmaradékok, vagy fonalak is hasznosulnak, hiszen egy csöpp kis sapkához vagy inkubátor pólóhoz pont elég mennyiség. Minden évben igyekszem valami újdonságot is bevezetni. Így volt 2012-ben az inkubátor póló, 2013-ban kötött gubó, 2014-ben a fészek és 2015-ös év projektje a
„SZÍV”: ez nem más, mint két nagyjából tenyérnyi, szív alakú textil. Funkciója, hogy egy anyuka két szívet kap, és míg az egyiket egész nap magán viseli (ruhájában), addig a másik váltásban a kicsinél lehet az inkubátorban, akár a feje alatt. Így egyrészt biztosítható az anya illata a kicsi számára, így segítve a korai kötődést a nem szokványos helyzet ellenére. Másrészt nagyon fontos a koraszülő anyáknak, hogy tehessenek valamit a babájukért. Hiszen látni őt egy átlátszó dobozban, akár érintés nélkül hetekig, kegyetlen, és mi mardossuk magunkat, hogy mivel enyhíthetnénk a fájdalmukat, mivel segíthetnénk, hogy ez az állapot hamar elmúljon. A SZÍV segítségével az anyák tehetnek a babájukért. Bízom benne, hogy egyre több osztály fogja alkalmazni majd.
IÉ.: Nem állsz le az ötleteléssel egy percre sem?
D.A.: Nem. Idén szeptemberben rátaláltam az interneten egy újabb ötletre, mely nagyon megragadott. Ez a Polip. A horgolt kicsi polipok a 8 ölelő karjukkal az inkubátorban is jó barátok. Dániából indult a kezdeményezés, melynek lényege, hogy a kicsik ne a csöveket húzzák, hiszen ösztönösen markolnak meg mindent, hanem a polipok lábait. Ráadásul ezek a lábak tapintásukban, formájukban a köldökzsinórra emlékeztetik a kicsiket, és kutatások bizonyítják, hogy ezáltal nyugtatják is őket. Sokan próbálkoznak az állatkák elkészítésével, így már 4 osztályon van kísérleti jelleggel Polip. A cél az, hogy minden baba magával vihesse a sajátját, mikor hazakerül.
IÉ.: Milyen fórumokon találkozhatnak egymással az önkéntesek?
D.A.: Közös eseményeket is szervezve volt már közös kötés az egyik önkéntesünk szervezésében és közös varrás, melyen a beérkező alapanyagokat dolgoztuk fel. Rendszeresen szervezünk hasonlókat a jövőben is.
Szabó Judit