Flow – éld át a pillanatot!

febr. 17., 2016

Flow – éld át a pillanatot!

Mindannyian boldogok szeretnénk lenni. Sokszor azt hisszük, valaki más tud minket ebbe az állapotba eljuttatni, azonban a kulcs csakis a mi kezünkben van. Csíkszentmihályi Mihály felfedezte, hogyan tapasztalhatjuk meg a tökéletes élményt, hogyan okozhatunk magunknak valódi örömöt.

A boldogság keresése nem valami 20. vagy 21. századi úri huncutság. Már Arisztotelész is megállapította, hogy az emberek ezt az érzést keresik egész életükben. Csíkszentmihályi Mihály, magyar származású pszichológus, a pozitív pszichológia egyik atyja, évtizedekkel ezelőtt megállapította, hogy a boldogság nem olyasmi, ami csak úgy megtörténik velünk, nem kapcsolatos a véletlennel vagy a szerencsével, nem vásárolható meg pénzzel, nem szerezhetjük meg hatalommal. Nem a külső eseményektől függ, inkább attól, hogyan értelmezzük azokat mi magunk. A boldogság olyan állapot, amelyre fel kell készülni és mindenkinek magának kell óvnia – írta Csíkszentmihályi Flow című könyvében.

A szakember szerint a boldogságot nem érhetjük el úgy, hogy törekszünk rá, kutatásai mégis azt bizonyítják, hogy átélésére van esélyünk. Akkor, amikor úgy érezzük, nem ismeretlen erők taszigálnak ide vagy oda, hanem mi irányítjuk a cselekedeteinket, a saját sorsunk urai vagyunk. Az ilyen ritka alkalmakkor szinte átszellemülünk, olyan gyönyörűséget élünk meg, amely mérföldkő lesz majd emlékeinkben és mindig ilyennek kéne lennie az életünknek. Ezt hívjuk tökéletes élménynek – tudjuk meg a könyvből.

Át kell engedni magunkat az áramlásnak!

Csíkszentmihályi Mihály tanulmányai során művészeket, sportolókat, orvosokat kérdezett, vagyis olyan embereket, akik azzal foglalkoztak, amit a legjobban szerettek. Az ő beszámolójuk alapján készítette el a tökéletes élmény elméletét, melynek alapja a „flow”(áramlat), vagyis az az állapot, amikor annyira feloldódunk egy tevékenységben, hogy minden más eltörpül mellette, az élmény lesz olyan élvezetes, hogy a tevékenységet folytatni akarjuk pusztán magáért.

„Amikor folyóparton ülünk, és figyeljük az elhaladó vizet, megláthatjuk a Flow szépségét működés közben. A víz természetesen áramlik és mozog, biztos irányba. Energiája, ereje, bizonyossága van, ebből a kombinációból nyugalom és a világgal való egység érzete árad. A legjobb pillanatok általában akkor következnek be, amikor egy ember teste és tudata önként vállalt erőfeszítésben végső határáig megfeszült, hogy valami nehezet és érdemlegeset alkosson. Sokan azért veszítik el szabadságukat és válnak tússzá, mert nem élvezik azokat a tevékenységeket, amelyeket meg kell tenniük. A sportolóknak, zenészeknek, jó vezetőknek meg kell tenniük azokat a lépéseket, amelyeket talán nem szeretnek, de arra trenírozzák magukat, hogy élvezzék, ami ahhoz szükséges, hogy elérjék végleges céljukat. A különböző foglalkozásokat kutatva Csíkszentmihályi felfedezte, amikor az emberek optimális vagy csúcsteljesítményt nyújtanak, megfeledkeznek magukról, az időről, a problémákról. Megjegyzi, hogy ezt a flow-t sokan félreértelmezik: egyfajta transzállapotként definiálják, és a passzív szabadidős tevékenységeknél is keresik. „A legtöbben annyira várják, hogy otthon lehessenek és lazítsanak. Aztán hazaérnek, és nem tudják, mit csináljanak. Nincs előttük nehézség, ezért a TV előtt ülnek és depressziósak” - írja Csíkszentmihályi Mihály.

A flow élmény eléréséhez szükséges pontok:

  • az illető képességeivel összhangban lévő, egyértelmű célok
  • a tudat erős fókuszáltsága
  • az öntudatosság tudatos észlelésének megszűnése
  • az időérzékelés torzulása
  • azonnali reakció a tevékenység alatt felmerülő jelzésekre
  • egyensúly az egyén képességei és a feladat nehézsége közt (a feladat nem túl könnyű, de nem is túl nehéz)
  • a szituáció feletti kontroll érzése
  • a tevékenység belülről jutalmaz, ezért nem megterhelő
  • az illető teljesen elmerül abban, amit csinál, minden figyelmét erre összpontosítja

A szakember úgy véli, minden embernek saját magának kell megtalálnia azt az utat, amellyel életét értelmessé és kellemessé teheti. Az egyénnek ehhez felül kell emelkednie a hétköznapi aggodalmain és félelmein, függetlenné kell válnia a társadalmi környezetétől, meg kell tanulnia saját magát jutalmazni, és a külső körülményektől függetlenül élvezetet találni valamiben, amiben célokat tűzhet ki. Ezt egyrészt könnyű elérni, mert a képesség mindenkiben megvan, azonban nehéz is, mert komoly kitartást és önfegyelmet igényel.

A boldogságkeresők alapműve

A leírtak szerint ennek egyik kulcsa a tudatunk kontrollálása. Minden, amit tapasztalunk – akár öröm, bánat vagy fájdalom – információt jelent az agyunk számára. A mi feladatunk pedig az, hogy kontrolláljuk és irányításunk alá vonjuk ezt az információt, ugyanis ez esetben eldönthetjük, hogy milyen legyen az életünk. A belső tapasztalás optimális állapota az, amikor a tudatban rend uralkodik.

A Kommunikációtudományi Nyitott Enciklopédia nyolc pontban határozta meg a flow élmény felismerésének és elérésének elméletét:

1. Legyenek világos céljaid! Belső látásodon keresztül tudod, hogy mit akarsz, és mit kell tenned. A cselekvés és a tudatosság fúziója ezáltal automatikussá válik, és ellazítja a tudatot.

2. Kapj azonnali visszajelzést! Minden pillanatban tudd, hogy hol tartasz, és közelebb jutottál-e a célodhoz. Bízz az intuícióidban (azon folyamat megnevezése, mely során az információszerzés látszólag nem gondolkodási és következtetési folyamatok során történik. A folyamat egy következtetés vagy belátás végeredményét adja anélkül, hogy az ehhez vezető gondolati lépések tudatosulnának – a szerk.), és hagyatkozz belső és külső biztos bázisaid tudására!

3. A nehézségeket válaszd meg készségeid szerint! A nehézségek ne legyenek se túl kicsik, se túl nagyok, és biztosítsák a folyamatos tanulás készségét! A tevékenység igazodjon készségeid szintjéhez, vagy némileg haladja meg azt! Majd állandóan emeld a lécet, hogy teljesítményed javuljon!

4. Koncentrálj! Figyelmed irányítsd kizárólag arra, amit éppen csinálsz! Ne engedd, hogy belső mentális rendezetlenség vagy külső tevékenységek megosszák vagy elvonják a figyelmedet!

5. Tiszta tudattal működj az adott pillanatban! Rekeszd ki a mindennapi frusztrációkat és zavaró körülményeket! Tanuld meg a „csőlátás” alkalmazását, hogy kiiktasd azokat a tényezőket, amelyeket nem tudsz befolyásolni.

6. Érezd, hogy kézben tartod a dolgokat! Legyen meg az érzés, hogy ura vagy önmagadnak, cselekedeteidnek és környezetednek. Ez a kudarc miatti aggódástól való mentesség érzetét jelenti.

7. Szüntesd meg az éntudatod! Koncentrálj a tevékenységre úgy, hogy közben felülemelkedsz éneden, megfeledkezel róla, és kirekesztesz minden önkritikát. Így eggyé válsz a tevékenységgel. Ebben az állapotban megszűnnek az önkételyek, beleértve a fizikai és érzelmi aggodalmakat is.

8. Ismerd fel, amikor az időérzéked átalakul! Az idő a te élményedhez igazodik azáltal, hogy a tevékenység ritmusát, nem pedig a napi külső időt követed. Az idő lelassulhat, felgyorsulhat, vagy meg is állhat.

A flow érzése a szabadság jele. A flow azonban mégsem tudatos cselekvés, hanem inkább olyan tudatállapot, amelyet hagyunk, hogy megtörténjen. Tudatosságunk megzavarhatja a flow-t. Mihelyt eltávolítjuk az akadályokat, felismerhetjük, amikor bekövetkezik. Ehhez mindig szükséges a pillanatban való jelenlét. Ha a múltban élünk, vagy a jövőben, nem éljük át a tevékenység örömét. Tanuljuk meg szeretni a jelent, mondj igent rá, bármi legyen is az, és értékeljük az élet szépségét, bárhol is vagyunk!

Irányításunk alatt tartva az agyban zajló folyamatokat, az élvezeteknek szinte végtelen forrása nyílik meg előttünk. Ilyen például a testi, érzékszervi vagy éppen a szimbolikus készségek használata. De megtanuljuk azt is, hogyan tudjuk a munkánkat áramlatélmények sorozatává alakítani, illetve emberi kapcsolatainkat kellemesebbé tenni - vallja Csíkszentmihályi Mihály.

 

 

 

 

 

 

 

Sinkovics SzilviaSinkovics Szilvia

Kapcsolódó cikkek

Hozzászólások