Csíkszentmihályi Mihály, a flow-elmélet megalkotója, neves magyar pszichológus, aki az életét annak szentelte, hogy az élet értelmét kutattassa. Azt, hogy mitől válik az élet érdemessé arra, hogy minden percét megéljük. Már gyerekkorától kezdve foglalkoztatta ez a kérdés, tiniként filozófiát olvasott, később a vallásban próbálta megtalálni a válaszokat kérdéseire, végül a pszichológiában sikerült kiteljesednie.
Fiatalon meghallgatott egy zürichi előadást, amely eredetileg az ufókról szólt volna, az előadó, Carl Jung azonban a kis zöld lények helyett az európai emberek lelkiállapotáról beszélt, arról, hogy a második világháború mennyire traumatizálta a polgárokat, s azóta hogyan próbálják a rendet helyreállítani magukban. Ettől az előadástól kezdve Csíkszentmihályi azzal foglalkozott, hogy megtalálja a boldogság gyökereit. Azt állítja, hogy az anyagi javak növelése nem jár együtt a boldogság növekedésével.
Kezdetben művészeket, tudósokat, kreatív embereket kezdett el megfigyelni és megpróbálta megérteni, hogy mi miatt érzik, hogy érdemes feltenni az életüket olyan elfoglaltságokra, melyek nem hoznak nekik sem hírnevet, sem vagyont, ellenben szerintük megéri a fáradságot, mert értelmet ad az életüknek. Mindegyikük az extázis állapotát hangsúlyozta ki, amelyet akkor ért el, amikor egy művet befejezettnek talált. Ez az a lelkiállapot, amikor az ember nem a mindennapi rutinját csinálja, hanem egy alternatív valóságot él meg.
Csíkszentmihályi arra biztat, találjuk meg mi is az alternatív valóságunkat, keressük azokat a pillanatokat, amelyekben extázisban működünk, amikor „megszűnünk” önmagunk lenni. Úgy véli, amikor valakit lefoglal valami újnak a megalkotása, nincs kapacitása arra, hogy a teste működését figyelje vagy az otthoni problémáin rágódjon. Sőt, még azt sem érzi, hogy éhes vagy fáradt. A teste megszűnik létezni, az identitása törlődik a tudatából, csak a szárnyalás és a szabadság érzete marad.
A feladatunk tehát egyszerű: meg kell találnunk azokat a hétköznapi élményeket, amelyek kirángatnak bennünket a mindennapok mókuskerekéből. Keressük a kihívásokat, keressük a küldetésünket!