Valóság Projekt 2016, az emberi kapcsolatok sorvadásának következménye: lassan robotokkal bújunk ágyba

nov. 23., 2016

Valóság Projekt 2016, az emberi kapcsolatok sorvadásának következménye: lassan robotokkal bújunk ágyba

Nemrég még csak filmekben láthattuk a jelenséget, hamarosan azonban valósággá válhat. Az életünk egyre több szegmensében veszik át a gépek az irányítást, hamarosan eljutunk oda, hogy szeretteink is pótolhatóak lesznek gépekkel.

Talán láttuk azt a mesét, amelyben Robotboy - akit a világhírű tudós, Professzor Moshimo készített -, egy imádnivaló, szuper kis harci robot arról álmodik, hogy egyszer igazi, hús-vér fiú válik belőle. Akit végül kis barátai védenek meg attól, hogy gonosz erők bekebelezzék és megmutassák neki, mit is jelent igazi gyermeknek lenni.

A Fekete tükör című sorozat azonban nem mese, részről részre olyan történeteket dolgoz fel, amelyeket korábban a sci-fi műfajába soroltunk volna, ma pedig már egyre közelebb kerülünk hozzájuk. A Rögtön jövök című epizódban Marta elveszti a szerelmét, de adódik egy lehetőség, melynek keretében egy program megkeresi barátja Facebook-bejegyzéseit, tweetjeit, a hangpostán maradt hang után pedig leutánozza orgánumát, ezek után a fiatal nő számítógépen, illetve telefonon tud beszélni egykori párjával, legalábbis egy géppel, amelyik a megadott információk alapján kísértetiesen hasonló válaszokat ad, mint amiket kedvese adott volna. Itt nincs megállás, kiderül, hogy a férfit megrendelheti egy robot formájában, de nem olyan robot, mint mondjuk R2D2, hanem hús és bőr, ugyanúgy néz, ki, mint a barátja, még pórusai is vannak, beszél és szexuális reakciókra is képes, pornográf videókat utánozva bármit meg tud tenni, úgy tűnik, még érzései is vannak, mert mondja, hogy „szeretlek”.

Persze ez csak a látszat, szépen lassan előjönnek a jelek, amelyek arra utalnak, ő tényleg csak egy robot, például nem alszik, mert nincs szüksége rá, nem veszekszik, hiányoznak a valódi férfi azon reakciói, amelyek az éterben nem jelentek meg. A végét nem árulom el, hátha valaki megnézi, de annyit mondok, nem „happy end.”

Kávé mellé robotszex

Hogy ez a valóságtól mennyire áll távol? Talán már nem is annyira.

Genfben például Bradley Charvet terve szerint kávézójában a férfiak orális szexet is kérhetnek kávéjuk mellé, amelyet nem hús-vér nők, hanem robotok kínálnak majd.

De ez még nem minden, az Abyss Creation hamarosan olyan gépeket hoz forgalomba, amelyek méretükben és megjelenésükben is hasonlítanak majd a gyengébbik nem tagjaira, 15 ezer dollárért, átszámítva 4 millió forintért nemsokára megrendelhetőek. Az emberszerű nemi szervekkel megáldott robotok szerelmes szavakat tudnak majd intézni hozzánk, vibrálnak és mozognak az ágyban. A beágyazott szintetikus bőr elektronikus érzékelői lehetővé teszik, hogy örömmel reagáljanak a tulajdonos simogatására.

Mark Sagar pedig már kísérleteket végez, hogyan jeleníthetőek meg egy virtuális arcon az érzelmek, hogyan tud kommunikálni egy gép.

Íme:

Az Európai Bizottság még 2013-ban 2,75 millió euró forrást biztosított egy projekt részére, amely keretein belül idős emberek mellé robotot rendelnek. A robot – számos funkciója mellett – emlékezteti használóját az orvosság bevételére, javasolhatja kedvenc italának fogyasztását, buzdíthat sétára, vagy rég nem látott barátok meglátogatására. A kamerákkal és érzékelőkkel felszerelt félhumanoid robottal beszéd útján és érintőképernyőn keresztül is lehetséges a kommunikáció. A robot 33 hónapon át tartó fejlesztésében 7 európai ország kutatóintézeteiből, egyetemeiből és technológiai cégeiből álló konzorcium vett részt. A prototípusok tesztelésébe bevonták az időseket és ápolóikat is. A robot pozitív fogadtatásra talált az idősek körében.

Német kutatók pedig olyan mesterséges idegrendszer kifejlesztésén dolgoznak, amely lehetővé tenné, hogy a robotok is érezzenek fájdalmat. Magyarázatuk szerint azért van erre szükség, hogy a gép is képes legyen detektálni és értékelni egy előre nem látható fizikai állapotot vagy zavart, illetve felmérni, hogy az milyen kárt tehet benne, és megtenni a megfelelő ellenintézkedéseket.

Első olvasásra talán csodálatosnak tűnnek ezek a fejlesztések, azonban ha kicsit jobban belegondolunk, rendkívül ijesztőek. Szükségünk van erre? Mi ez? A jövő valósága, önbecsapás? A nekünk kitalált természetes világ teljes elhagyása? Jó ez nekünk egyáltalán?

 

Sinkovics SzilviaSinkovics Szilvia

Kapcsolódó cikkek

Hozzászólások