Segítünk, hogy elengedd a görcseidet!

jan. 20., 2016

Segítünk, hogy elengedd a görcseidet!

Napok óta nem alszom; vagy alszom pár órát, ám hajnalban Candy Crush Sagat játszom az okostelefonomon. Mert van okostelefonom, és meggyőződésem, hogy ő az egyik főszereplője a nyugtalan életemnek. Jönnek az emailek, az sms-ek a banktól, a munkáltatómtól, a barátaimtól, vagy épp egy aktuális megmondótól, ha kell, ha nem, éjjel-nappal, hétvégén vagy hétköznap. Válogatás nélkül zúdul rám az információ, az elkeseredettség, a hőzöngés, a kérés, a tennivalók hosszú listája.

Napok óta nem alszom. Ez rányomja a bélyegét a nappalomra, a diétámra, a kapcsolataimra, a munkámra, az edzésem intenzitására, a létezésemre.

Kelni reggel, de hogy?! Edzeni este, de hogy?! Élni napközben, nem vegetálni, de hogy?!

Aludd ki magad! Ez mindennek az alapja, pihenjen az agyad, a tested, az elméd és a lelked.

Meggyőződésem, hogy a gyógyszerek nem nyújtanak hosszútávú megoldást a depresszióra, a nyugtalanságra, a stresszre és az ingerlékenységre, sem a kialvatlanságra.

Sem az altatók, sem az antidepresszánsok nem pótolják a pihentető, regeneráló alvást, így keresgélni kezdtem az alternatív megoldások között.

Rátaláltam az idegnyugtató gyógynövényekre, amikből teákat, gyógypárnákat vagy kellemes fürdőt készíthetünk.

Megosztok veletek párat, mert az is meggyőződésem, hogy hajnalban nem én vagyok az egyetlen, aki az okostelefonján rekordokat dönt az épp aktuális játékban.

A komló általános nyugtató - gondoljunk a sörre! Milyen nyugodt, aki sokat fogyaszt belőle! ;)

Citromfű:

Kellemes illatú, jótékony hatású növény. A gyógyászatban a leveleit használják, mert illóolajat, cseranyagokat és kávésavat tartalmaznak.

Kitűnő teát és fürdőt készíthetünk belőle. Idegeredetű alvászavarok kezelésére használják, illetve, ha a stressz a gyomorra és az emésztőszervekre hat leginkább.

Tea recept:

1 csészéhez 3 teáskanál citromfűlevelet adjunk, 5 percig hagyjuk állni, de a csészét fedjük le és a lecsapódott cseppeket öntsük vissza a teába, mert a nyugtató hatást az illóolajok biztosítják. Ha nem fedjük le, ezek hamar elpárologhatnak. Ajánlott a felnőtteknek a napi 2 csésze, gyermekeknél pedig elalvás előtt egy csésze.

Citromfű fürdő:

Heti kétszer-háromszor alkalmazható, pörgős napok, fárasztó autóút után. A nyugtalan, fickándozó gyermekeket kitűnően nyugtatja, hisz ha túlságosan fáradtak, sokszor felpörögnek.

Macskagyökér:

A macskagyökér nagyon erős és nagyon szagos, természetes idegnyugtató. Stresszes állapotban, akár vizsgák előtt, naponta többször szedhetünk macskagyökeret, nincs mellékhatása, nem okoz függőséget. Sajátos tulajdonsága, hogy erős szaga vonzza és izgalomba hozza a macskákat.

Nyugtató teakeverék:

  • macskagyökér 40 g
  • komlóvirág 30 g (A népi gyógyászat általános nyugtatónak tartja a komlót, remek altató teakeverék vagy gyógypárna készíthető belőle, elsősorban a nyugtalan gyermekeknek.
  • mentalevél 15 g
  • hibiszkuszvirág 15 g

A növényeket egy éjszakán át áztassuk langyos vízben, reggel szűrjük le és hozzuk iható állapotba. Hatása kitűnő azoknak az idősebb embereknek is, akiknek idegi alapú szívbántalmaik vannak.

Orbáncfűtea, a szorongás legnagyobb ellensége

Altatótea gyermekeknek:

  • citromfűlevél 40 g
  • komlóvirág: 30 g
  • golgotavirág 30 g

Azokból a gyógynövényekből, amelyek az illóolajukon keresztül hatnak, gyógypárnákat is készíthetünk, mert hatásukat a belélegzés útján fejtik ki.

Gyógypárna:

Tömjük ki citromfűlevéllel, komló- és levendulavirággal, orbáncfűvel a bioboltokban kapható kis zsákocskát. Helyezzük a fej közelébe. A pocira rakott, komlóval és kamillával megtöltött párna a csecsemők hasfájását is kitűnően enyhíti.

Orbáncfű:

Az idegrendszer gyógyítására és megerősítésére használják. Legfőképpen a depresszió elleni növénynek nevezik, hangulatváltozások, szorongásos tünetek kezelésére alkalmas. Azokban az esetekben, amikor az embernek súlyos veszteséget kell feldolgoznia, ideális orvosság. Kitűnő még sebek, égési sérülések kezelésére és a székrekedés ellen is.

Idegerősítő tea:

  • orbáncfű 50 g
  • citromfűlevél 25 g
  • golgotavirág 20 g
  • levendulavirág 20 g

Sajnálatos módon a gyógynövények hasznosságáról nem hallunk a kereskedelmi csatornák reklámjaiban, mert a hírverés nem tenne jót a gyilkos gyógyszeriparnak. De higgyétek el, érdemes a természet adta orvosságok között körülnéznünk, mert több kincset és csodát rejt az életünk és életterünk, mint hinnénk.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Szabó JuditSzabó Judit

Kapcsolódó cikkek

Hozzászólások