Gyakran irigykedünk macskánkra, amikor a nap 24 órájából körülbelül 23-ban azt látjuk, hogy azon kívül nem csinál mást, mint egyik oldaláról a másikra fordul, vagy éppen háton fekszik, esetleg összetekeredve alszik. Tudtátok, hogy náluk is létezik az alvás REM (Rapid Eye Movement) szakasza, vagyis az az időszak, amikor álmodnak? Ugyanazt az agyi aktivitást mutatják, valamint felerősödő szívverést produkálnak a REM alatt, mint mi. De talán mégsem érdemes annyira irigykedni, ugyanis kutatások bizonyítják, hogy az emberek éjszakai pihenése sokkal hatékonyabb.
A Duke Egyetem kutatóiból álló csoport összehasonlította az emberek alvási szokásait több száz főemlősével. A felmérésből kiderült, hogy mi sokkal kevesebbet alszunk, mint közeli rokonaink. De ne keseredjünk el, az emberek kevesebb idő alatt sokkal hatékonyabban pihenik ki magukat, ugyanis többször kerülünk a mély alvás zónájába.
Vizsgálták a gyűrűsfarkú makik, a csimpánzok, páviánok, orángutánok és az emberek szokásait. Egy csimpánznak például 11 és fél óra, a malacfarkú makákónak pedig 14-17 óra alvásra van szüksége.
A kutatók egyébként kétezer órát töltöttek azzal, hogy tanulmányozzák az orángután REM állapotát.
David Samson antropológus kutatásai során arra jutott tehát, hogy mi, emberek kevesebbet alszunk, de sokkal hatékonyabban, mint az állatok.
Sinkovics Szilvia