Mire megöregszünk, meg is buggyanunk? (Felidéző)

nov. 2., 2016

Mire megöregszünk, meg is buggyanunk? (Felidéző)

Egyre súlyosabb problémát jelent a demencia Magyarországon. A társadalom öregszik, 2007 óta többen vannak a 60 év felettiek, mint azok, akik nem töltötték be a 20. életévüket - derül ki a Feledékeny Emberek Hozzátartozóinak Társasága közleményéből. A demográfusok szuperkorú társadalmakról, olyan országokról beszélnek, amelyekben a lakosság több mint 20 százaléka 65 év feletti. Hazánkban a 65+-osok létszáma 2013-ban már elérte az 1,7 milliót. A népességben e korcsoport aránya 17 százalék. A KSH interaktív korfája szerint pedig 2021-ben már 20,45 százalék lehet a 65 év felettiek aránya. A közel 2 millió szuperkorúból várhatóan 1,2 millió lesz nő és 750 ezer férfi. 2060-ig a 65+-osok létszáma 2,4 millió főre emelkedik, a népességen belüli aránya pedig eléri a 30 százalékot.

Az ADI becslései szerint 2015-ben 46,8 millió ember él demenciával. Ez a szám 20 évente csaknem megduplázódik, 2030-ra eléri a 74,7 milliót, 2050-re a 131,5 milliót. A 2015. évi becslések 12-13%-kal magasabbak, mint a 2009. évi Alzheimer Világjelentésben közölt számok. Magyarországon legalább 200 ezer ember lehet közvetlenül érintett, de mivel ez a betegségcsoport súlyos terheket ró a betegre és környezetére, a közvetetten érintettek száma ennek többszöröse.

Mi is az a demencia?

A gondolkodás, az érzelmek és a társas képességek hanyatlása, ami korlátozza a társas életet és a teljesítőképességet. Többnyire az agy igazolható betegségével jár együtt. Mindenekelőtt a rövid távú emlékezet, távolabbról azonban a hosszú távú memória, a nyelv és a mozgás is érintett, amely azonban csak a betegség előrehaladásával válik feltűnővé.

A demencia egyes formái kiegyensúlyozott étkezéssel, rendszeres mozgással és egészséges életmóddal megelőzhetőek. 

A probléma nemcsak az időseket érinti, hiszen már fiatalon elkezdhetünk azon dolgozni, hogy később ne legyenek problémáink. Dr. Jill Carnahan, amerikai szakember összegyűjtött néhány tanácsot, amellyel sokat tehetünk agyunk egészségének megőrzéséért.

1. Használj kókuszolajat! – Egyre több kutatás bizonyítja, hogy hatékony lehet az Alzheimer-kór elleni küzdelemben.

2. Korlátozd a cukor és a fruktóz fogyasztását! - Bizonyított tény, hogy ezek az ízesítők károsan hatnak az agy és a szív működésére.

3. Juttass a szervezetedbe megfelelő mennyiségű D-vitamint! - Jótékony hatása közismert.

4. Fogyassz jó minőségű halolajat! Az Omega 3 számos jótékony hatása mellett, hatékony fegyvert jelent az Alzheimer-kór elleni küzdelemben.

5. B12 vitamin és folsav! - Segít megállítani az agy zsugorodását, valamint hozzájárul memóriánk megőrzéséhez, az idegrendszerünk egészségéhez.

6. Gingko biloba! - Számos tanulmány bizonyítja, hogy segít megelőzni a demencia kialakulását.

7. Egyél kék áfonyát! - Magas antioxidáns tartalma miatt nagyon jó hatással van a szervezetünkre.

8. Minden nap állítsd kihívás elé az agyadat!

(Az írás 2016. július 27-én jelent meg.) 

Sinkovics SzilviaSinkovics Szilvia

Kapcsolódó cikkek

Hozzászólások