A latin demens kifejezés értelem nélküli állapotot jelent. A fejlett világban jelentős népegészségügyi problémaként nyilvántartott demencia gyakorlatilag a szellemi hanyatlással azonos. Van azonban néhány dolog, amivel lassíthatjuk, megelőzhetjük az esetlegesen bennünket is fenyegető veszélyt.
1. Alzheimer-kórral összefüggő klinikai vizsgálatok eredményei alapján kijelenthetjük, hogy a nagy dózisban adott E-vitamin lassítja a demencia kialakulását. A kutatás szerint ugyanis az E-vitamin lassította az Alzheimer-kórosok szellemi hanyatlását azokkal szemben, akik placebót kaptak.
2. Talán nem meglepő, hogy az írás-olvasás, illetve a szellemi munka csökkenti a demencia kialakulását, azonban az már érdekes adalék, hogy brit és francia kutatók szerint a műveltség fejlesztésével nagyobb mértékben lehet csökkenteni a demencia gyakoriságát, mint esetleges génsebészeti eljárással.
3. A zsályatea szintén csökkenti az elbutulás esélyét. Agykutatók már korábban bebizonyították, hogy a zsálya egy acetil-kolin nevű agyi vegyület szintjének növelése révén van pozitív hatással az agyi működés fokozására.
4. Szinte köztudott, hogy az emlékezést, tanulást javító, e képességeket elősegítő szer a páfrányfenyő, vagy ismertebb nevén gingko biloba. Lehet tabletta formájában is kapni!
5. Számos tanulmányban leírták már, hogy a kávé szintén csökkenti a demencia kialakulásának lehetőségét, illetve az Alzheimer-kór kialakulásának kockázatát.
6. Érdekes, hogy a hasi zsírt bizonyos orvosi körökben „agyrozsda” néven is emlegetik. Kevéssé ismert ugyanis az a tény, hogy szintén növeli az elbutulás, illetve a demencia kockázatát.
7. A kurkuma sok mindenre hasznos gyógynövény, orvoskutatók szerint szintén ennek köszönhető, hogy az indiaiaknál legalacsonyabb a világon a demencia aránya a 65 év feletti lakosság körében.
8. Csak semmi stressz! – könnyű mondani, azonban napjainkban a népegészségügyi szakemberek evidenciaként kezelik, hogy a nyugodtabb embereknél ritkább az elbutulás prevalenciája.
9. Sok-sok zöldséget és gyümölcsöt kell enni, példának okáért a mediterrán diéta állítólag kifejezetten pozitívan hat az agyi működésre.
10. Több mozgás! Egy életmódváltással sokszor jóval többet tehetünk az egészségünkért, mint bármilyen orvosi terápiával. Ami jó a szívnek, az bizony jó az agynak is!