Hat megálló a sikerhez vezető úton! Kövessük őket!

aug. 14., 2016

Hat megálló a sikerhez vezető úton! Kövessük őket!

Mi akadályozza meg a saját boldogságunkat, boldogulásunkat? Sok minden. Ha az egészségi állapotunk nem 100%-os, ha a családi kapcsolatainkban folyamatos a feszültség, akkor természetes, hogy nem tudjuk megteremteni a magunk kizárólagos jóllétét. De sokszor nincsenek komoly problémáink, egész egyszerűen a hozzáállásunkon kell javítani ahhoz, hogy életünk poharát ne félig üresnek, hanem félig telinek lássuk. A lifehack.org szerzője összegyűjtötte a leggyakoribb okokat, melyek akadályoznak bennünket a boldogsághoz vezető ösvényen. Változtassunk hát rajtuk!

1. Mások kontra Én

Legyünk őszinték: a legtöbben túl sokat foglalkozunk másokkal. Mások valós vagy vélt sikereivel, miközben úgy érezzük, mi egy helyben topogunk az életben. Ha azt akarjuk látni magunk körül, hogy mindenkinek minden sikerül, csak mi vagyunk „szerencsétlenek”, akkor nagy valószínűség szerint ez így is lesz. Mert a negatív attitűdnek ugyanolyan teremtő ereje van, mint a pozitív hozzáállásnak: bénultságot, tehetetlenséget, elkeseredettséget, passzivitást szül.

A keserűségbe ragadás helyett próbáljunk inspirálódni, erőt meríteni mások sikereiből. Gondoljunk arra, hogy más sem különlegesebb, erősebb, okosabb, szerencsésebb, mint mi. Ha abból indulunk ki, hogy mindenki „megcsinálhatja”, akkor abban a mindenkiben mi is benne foglaltatunk.

2. „Mit kell tennem”-lista a „Miért nem tudom megtenni”-lista helyett

Jó lenne, de: most épp nincs pénzem; olyan gyenge vagyok; olyan fáradt vagyok; olyan szerencsétlenek a körülményeim; olyan béna vagyok; olyan sok mindent kellene változtatnom…

Ismerős mondatok, ugye? Egy-egy komolyabb kihívás előtt szinte vég nélkül mantrázzuk a kifogásokat. Túl kicsi, túl nagy, túl erős, túl messze van, túl nagy erőfeszítés, túl korán, túl későn, túl idős vagyok, túl kevés vagyok…

De ha mindenre van egy „ártó” magyarázatunk, abban biztosak lehetünk, hogy a vágyott célt soha, de soha nem fogjuk elérni. A coach-ok, pszichológusok azt vallják, a sikeres emberek sem mindig sikeresek, ám a sikertelenekhez képest a hozzáállásukban van óriási különbség. Ha egy alapvetően pesszimista ember falba ütközik, s visszapattan róla, hajlamos feladni a terveit, s üldögélve bámulni a falat az idők végezetéig. Ám az optimista szemléletűek ha falba ütköznek, megfordulnak és keresnek egy másik útvonalat, amelyen továbbindulnak a céljuk felé. Nincsenek eleve elrendelt sikertörténetek. Csak kőkemény elhatározás kell, s minden sikerülhet.

3. Felejtsük el, ki mit gondol!

Az 1. pontban már kifejtettük, miért nem jó, ha mindig másokkal foglalkozunk. Ehhez kapcsolódik az a bizonytalanság érzés, amikor azt hisszük, minden lépésünket figyelik, s minden cselekedetünket nagyító alatt elemzik a többiek. És ebben az állandó vizslatásban mindig könnyűnek találtatunk. Ez természetesen nincs így. Sokkal kevesebbet foglalkoznak az emberek velünk, mint amennyit gondolunk, hogy foglalkoznak velünk.

Hajlamosak vagyunk különböző összeesküvés-elméleteket kreálni a legapróbb történésből is.

- Nem válaszolt a címzett azonnal az emailemre. Biztosan nem kedvel. Biztosan haragszik rám stb.

Ha valaki nem válaszol rögtön az emailre, akkor nagy valószínűséggel elfoglalt. Határidős munkája van, súlyozza a feladatait, elkerülte a figyelmét stb. Nem szabad mindig rosszra gondolni, mert azzal a magunk lelkét rántjuk a mélybe. A legegyszerűbb út két ember között pedig a kommunikáció. Ha valakivel nem vagyunk tisztában, kérdezzük meg tőle, mit gondol rólunk. Az emberek sokkal nyitottabbak, mint ahogy feltételezzük.   

4. Minden változik, de nem azonnal

Ezt fogadjuk el! A lélekkel, motivációval foglalkozó szakemberek szerint a változást soha nem egy pillanat alatt kell elérni. Lépésről lépésre haladjunk a cél felé, mert ha mindent azonnal akarunk, hamar kiégünk, s elveszíthetjük a lelkesedésünket is. Ha minden napra, hétre, hónapra kitűzünk egy elérendő részcélt, akkor a tevékenységünk is átláthatóbbá, követhetőbbé válik, másrészt újabb és újabb motivációs lendületet meríthetünk az apróbb sikerekből.

5. A TÖKÉLETES PILLANAT nem létezik!

A tökéletes pillanat nem létezik. Hiába várjuk a sikerszériát indító füttyszót, a legeslegideálisabb körülményeket – mert ilyenek nincsenek. Ha elhatároztuk, hogy elkezdünk változtatni, ha fejben összeállítottuk a menetrendet, kijelöltük a célt, akkor induljunk el. Kezdjünk el dolgozni, keressük meg azokat az embereket, akik a segítségünkre lehetnek, s haladjunk előre, céltudatosan. A kitartásunk pedig vissza fog igazolódni.

6. Nincs HÉTFŐ

Nagy bölcsesség, örök igazság, hogy ha valamit igazán el akarunk érni az életben, el kell felejtenünk a „majd hétfőtől” mentalitást! Igaz ez a fogyókúrára, igaz ez a nagy elhatározásokra, az életmódváltásra, az új munkára, a nyelvtanulásra, mindenre.

A következő hétfő a semmittevés örök szimbóluma. Minden nap alkalmas az új kezdetre, a kiegyensúlyozott és boldog „én” felé vezető úton való elindulásra.

Ezek a jó tanácsok mindannyiunk előtt ismertek. Mindannyian tudjuk, mit kellene tennünk a céljaink megvalósítása érdekében, de olyan jó így összefoglalva látni. Ráadásul holnap pont egy hétfő jön: legyen ez a tökéletes nap az új kezdetre! ;)

(Inspiráció: lifehack.org)

Vona-Szabó KrisztaVona-Szabó Kriszta

Kapcsolódó cikkek

Hozzászólások