Olyan, de olyan szörnyű a valóság körülöttünk, hogy – ellentmondás, tudom – szinte jólesik belebújni egy thrillerbe, borzongató, titkokkal teli regénybe. Mert míg olvassuk az abban megírt borzalmakat, a saját valóságunkról megfeledkezünk. A rossz való helyett a szörnyű képzeletbelivel találkozni mégiscsak egyfajta megkönnyebbülés, bizonyosság, hogy tulajdonképpen jó nekünk. Ha kizárjuk a híreket, a negatív embereket, a gáncsot, a kerékkötést, akkor meg kifejezetten remek, hogy egyáltalán van lehetőségünk szabadidőnkben remek történeteken izgulni, mégha azok kitaláltak is.
Egy korábbi írásomban (ITT) már méltattam Gillian Flynn munkásságát, akkor épp Holtodiglan című regénye kapcsán. A közelmúltban megjelent regénye, az Éles tárgyak megint csak letehetetlen, téren és időn kívül helyező élményt nyújt. Érdekes, hogy a kiadó fordított sorrendben fordíttatja magyarra Flynn munkáit, hisz a nálunk legfrissebb alkotás valójában az amerikai írónő első regénye, melyről a horrorkirály Stephen King azt írta, hogy „csodálatra méltóan, förtelmesen gonosz történet”.
És valóban az. Lenyűgözően fordulatos, sokszor szó szerint hányingerkeltő mű, melyet éppen dermesztő nyersesége tesz letehetetlenné.
Camille Preaker chicagói újságírónak kell tudósítania a szülővárosában rejtélyes módon elkövetett gyermekgyilkosságokról. Camille-nak nem fűlik a foga a családjával és egykori barátaival, iskolatársaival való találkozáshoz, hisz hosszú évek óta nem volt otthon.
Az újságírónő azonban a fojtogató kisvárosban kénytelen szembesülni saját múltjának eltemetett darabjaival, a teszetosza rendőrség mellett és helyett ki kell nyomoznia a gyilkosságok indítékát és meg kell találnia az elkövetőt is. Ám minél mélyebbre merül a titkok között, annál fájdalmasabb dolgokkal szembesül, melyek saját lelki egészségét és fizikai épségét is veszélyeztetik. A vége katartikus, bár nem hepiend.
A dráma nagyon is emberi. A hideg, fojtó családi kapcsolatokon keresztül világít rá arra, mennyire meghatározza egy ember későbbi életét a gyermekkori szeretetlenség, meg nem értettség.
Rengeteg ember cipeli 30-40-50 évesen múltja fel nem dolgozott traumáit, küzd gyermekkora démonaival, szakemberek segítségét kéri élete harmonikus mederbe tereléséhez, sokszor hiába.
Gillian Flynn regénye e bonyolult és kemény téma kapcsán késztet minket gondolkodásra és a környezetünkben való körülnézésre. A könyv sokkoló mondanivalóját a Vége után még napokig emésztgetjük és hordozzuk magunkban.
A könyv karácsonyra is remek ajándék az igényes olvasónak. Az Alexandra Kiadó gondozásában jelent meg, megvásárolható az Alexandra Könyvesházakban vagy online az alexandra.hu-n.