Csipsz és kóla helyett példamutatás legyen otthon!

okt. 11., 2015

Csipsz és kóla helyett példamutatás legyen otthon!

KOZMA ZSUZSANNA fitnesz- és aerobic edző, életmódtanácsadó arra tette fel az életét, hogy már egész kicsi kortól az egészségtudatos életmódra és a mozgás szeretetére neveljen. Ovis tornái nagyon népszerűek, az általa szervezett Fitt Családi Napokon pedig megmozgatja az egész családot. Náluk a sport valóban családi „vállalkozás”, ugyanis két kamasz fiával alkotják az Izgő-Mozgó Együttest, mely tematikus zeneszámokkal hozza még közelebb a gyermekekhez az aktív, egészséges kikapcsolódást.    

IgenÉlet: Manapság, amikor a kóla, csipsz és a számítógép a „mindenható” nagyon sok gyermek életében, igazi üdítő a te tevékenységed. Miért pont az ovis torna a fő profilod? Nem lehet elég korán a mozgás szeretetére nevelni?

Kozma Zsuzsa: Éppen azért. Ezek a kisgyerekek, akik óvodások, szivacsként fogadnak be bármit. Nekem is van két gyermekem, egyikük 19, másik 16 éves, és amit velük végigcsináltam mint édesanya, ugyanazt szeretném átadni a fiatalabb generációnak. Jó lenne, ha a szülők és pedagógusok abba az irányba terelnék a gyerkőcöket, hogy szeressék a mozgást és a zenét. Akkor biztos, hogy beépül a tudatukba ez, és felnőtt korukban ugyanezt át fogják adni a gyerekeiknek. Ha egy édesanya már várandósan is elmegy tornázni, akkor a gyermek az érintést és a hangokat már a magzati korban észleli. Az élet ugyanis a fogantatással kezdődik. Így a picinek olyan ingert adhatunk, amelybe belenőve ezt fogja követni. Ha egy anya tudatosan él, akkor ezt fogja átadni a gyermekének. Azt gondolom, hogy minden a környezettől függ. Nem mindegy, hogy milyen egészségesen, milyen tudatosan hordjuk ki a gyermeket.

Zsuzsa a gyerekeken keresztül motiválja a szülőket is

IÉ.: Egészséges esetben a gyermekeknek, életkori sajátosságaikból adódóan, lételemük a mozgás. Miért alakul ez másként napjainkban? A nem tudatos, „passzív” szülői minta öröklődik, vagy a mai gyerekek hajlamosabbak a „lustulásra”, mint a néhány évtizeddel ezelőtti kicsik?

K.Zs.: Bízom benne, hogy a nálam fiatalabb generáció már másképp fogja csinálni, és azok a gyerekek, akiket mi nevelünk ki, szintén másképpen nevelik majd a saját gyerekeiket. Minden a szülőkön múlik, én soha nem a gyerekeket hibáztatom. De bizakodva azt látom, hogy már egyre tudatosabbak a szülők, és ha saját magukkal szemben tudatosabbak, akkor a gyereküket is így nevelik.

IÉ.: Az egészséges testi-lelki fejlesztés a célod. Ezért tartasz családi fitt napokat, programokat is. Milyen ezek fogadtatása? Könnyű az anyukákat, apukákat is rávenni a mozgásra?

K.Zs.: Az óvodás korú gyerekeket még mindenre meg lehet tanítani, mindenre rá lehet venni, rajtuk keresztül pedig a szülőket próbálom formálni. Ez egy fordított helyzet. Próbálom a szülőket rávenni a gyerekeiken keresztül, hogy mozogjanak, igyanak vizet, vigyenek be minél több vitamint és ne dohányozzanak. Ezt én minden órán elmondatom a gyerekekkel. Volt egy példaképünk, a 104 éves óbudai lakos, Imre bácsi, aki mindennap tornázott, tiszta vizet ivott, zöldséget-gyümölcsöt evett és soha nem dohányzott. A fit-családi rendezvény az év 365 napjára szól, csak van egy olyan alkalom, amikor a szülőket és a gyerekeket együtt tornáztatom. Nagyon szeretik. A gyerekek igénylik is, hogy együtt mozogjanak a szüleikkel. Először szégyenlősek voltak, de az elmúlt nyolc év alatt már hozzászoktak. Nálunk ez még idegen, de külföldön már hagyomány. Szicíliában például együtt tornázik a nagymama, nagyapa, szülők és gyerekek.

Kozma Zsuzsa nem csak edző, énekel is

IÉ.: Az Izgő-Mozgó Együttessel együttműködve oktatsz. A zeneszámok tematikusak, könnyen tanulhatók. Miért érezted fontosnak, hogy „saját” zenekarral színesítsd a tornát?

K.Zs.: Az Igő-Mozgó Együttest a két fiam és én alkotjuk. Éppen azért alapítottuk, hogy példát mutassunk, hogyha a gyerekek a szülőkkel együtt mozognak, akkor lételemük lesz a sport szeretete és az egészségtudatos életmód. Így hárman írtuk a dalokat. Ezeket a szövegeket egy ismerősünk megzenésítette. Én vagyok az előadó, mint zenepedagógus, mert az eredeti végzettségem matek-ének szakos tanárnő.

IÉ.: A gyerekek egészséges fejlődéséhez a minőségi táplálkozás is hozzátartozik. Hogyan lehet egy hízásra hajlamos, otthon „kockuló” gyermeket rávenni az életmódváltásra?

K.Zs.: Példamutatással. Ha a gyerek hízik, akkor az is a szülő hibája. Ha nem vesznek neki csipszet, kólát vagy kekszeket, hanem otthon van a zöldség, ki van rakva a répa, fel van darabolva az alma vagy a körte, akkor a gyerek azt fogja megenni. Nagyon örülök, hogy az óvodákban van már gyümölcs- és zöldségnap. De az a fő kérdés, hogy a szülő otthon biztosítja-e a gyereknek a megfelelő vitaminszükségletet. Ezen kívül sportolhatunk együtt, ugyanis ha nem is élünk kertes házban, akkor is megvan a lehetőség a közös mozgásra, hiszen már szinte mindenhol vannak sportpályák, szabadtéri konditermek, füves területek.

Nem lehet elég korán kezdeni...

IÉ.: Felnőtteknek is tartasz „hot iron” órákat. Mit tapasztalsz, mi adja a kezdő vagy akár a végső lökést egy felnőttnek a gyökeres életmódváltáshoz? Megértjük mi, szülők, hogy a mi egészségünk, fittségünk a gyerekeink boldog jövőjének alapja is?

K.Zs.: Sajnos kitolódott az édesanyává válás életkora. 30 év alatt sokkal egészségesebb szülni. 45 évesen tudom, hogy fitt vagyok, el tudok menni a fiaimmal focizni, kosarazni. Ez azon is múlik, hogy az ember gyerekkortól szereti a mozgást és tudja, milyen élettani hatása van. A felnőtteket általában a betegségek szokták az életmódváltásra ösztönözni. Ha valaki elkezdi egyszer, akkor biztos az élete részévé válik. Most már egyre jobban elterjed a fitneszklubok látogatása. A tudatosság egyre inkább beépül a családok életébe. Ha egy anya tudatosan vállal gyermeket, akkor már 3 hónappal előtte vigyen be vitamint a szervezetébe, mozogjon rendszeresen, készítse elő a testét és ezt folytassa akkor is, miután megfogant a magzat. Ha pedig megszületett a baba, akkor vele tornázzon együtt. A gyerek ebbe belenőve megszereti a mozgást.

 

Sinkovics Szilvia

 

IgenÉlet

Kapcsolódó cikkek

Hozzászólások