Utat mutató álmok

jan. 29., 2016

Utat mutató álmok

Hogy mi az álom? Egy olyan jelensége az életnek, amelyre a mai napig nem sikerült magyarázatot találni. Az biztos, hogy mélyen a lélektani életfolyamatokban gyökerezik és minden állatfajra jellemző – írja Marie-Louise von Franz Álmok című könyvében.

Én rengeteg álmodok, szinte minden reggel emlékszem, milyen kisfilm pörgött le az agyamban éjszaka. Azonban még így sem teljes a kép, hiszen a kutatások szerint átlagosan négyszer álmodunk egy hosszú alvás alatt. Sokan másképp vélekednek az álmokról, egy azonban biztos, a tudattalanhoz jutunk el általuk. Álmaink ugyanis korántsem összefüggéstelen, értelmetlen fantáziavilágunk szüleményei, komoly képet adnak rólunk, a bennünk zajló folyamatokról, személyiségünkről, vágyainkról. Freud egyenesen a tudattalanhoz vezető „Királyi útnak” nevezte az álmokat.

Amikor ébren vagyunk, tudatosan, racionálisan gondolkodunk, éjszaka viszont szimbólumok jelennek meg. Nappal a valóságban vagyunk, éjszaka ezt a valóságot szélesíti ki agyunk, képi nyelven új összefüggéseket, nézőpontokat mutat meg. Jung szerint az álmok és a kollektív tudattalan összefüggenek. Úgy gondolta, hogy az álmok nem pusztán az elfojtott vágyak leplezett teljesülései, hanem ember az álmokon keresztül egyenesen a kollektív tudattalanhoz jut el. Az álmok értelmezésének alapját tehát Carl Jung szerint az őstípusok (archetípusok) képezik. Az álmok rendkívül misztikusak, nagyon sok mindent megmutathatnak, akár felismerhetünk általuk helyzeteket, akár segíthetnek feldolgozni nehéz életeseményeket, de új összefüggésekre is lelhetünk általuk. Egy biztos, az álmait mindenki csak maga tudja értelmezni, hiszen azt kell megvizsgálni, hogy az éjszaka megjelenő szimbólumok adott személy életében épp mit jelentenek.

 

 

 

Sinkovics SzilviaSinkovics Szilvia

Kapcsolódó cikkek

Hozzászólások