Meg merem kockáztatni, hogy a serdülőkor életünk legkeményebb szakasza. Viszonylag korán kezdődik - akár 10 éves korunkban -, és viszonylag sokáig tart. Van jó néhány évünk ahhoz, hogy elcsesszük, vagy épp kiválóvá formáljuk az életünket.
Talán kissé túlzásba estem ezzel a kijelentéssel, de tulajdonképpen az életünk alapköveit ebben a korban kell letennünk, ha jobban belegondolunk. Döntenünk kell barátokról, iskolákról, testalkatról, értékrendszerről és olyan tevékenységekről, sportról, melyek a szabadidőnk nagy részét követelik.
Ez az életszakasz a gyermekeknek erőt próbáló. A nemi hormonok hirtelen óriási mennyiségben termelődnek, a tesztoszteron és az ösztrogén hatással van az idegrendszerre, a nemi jellegre, a testalkatra és persze a bőrre. A bőr szempontjából a legnyilvánvalóbb hatása az, hogy faggyúmirigyek fokozott aktivitásba kezdenek.
Faggyúmirigyek nagy számban találhatók az orron, a homlokon, az állon és az orcákon. Serdülőkorban ezek a mirigyek csúcsteljesítménnyel működnek, a faggyú a bőr felszínére kerülve zsírossá, fényessé teszi a bőrt. A tinédzserek bőrének szerkezete is megváltozik, különösen a fiúgyermekeké. A tesztoszteronra érzékeny faggyúmirigyek túltermelődésének következményeként kialakulhatnak aknék. Az aknék nem keverendőek össze az alkalmanként megjelenő pattanásokkal. Ezek a dudorok akár évekig is megmaradhatnak. (Erről később írok még.)
Míg a tesztoszteronra érzékeny a faggyúmirigy, addig az ösztrogén csökkenti a faggyútermelést, így a lányoknál kevésbé fordul elő ez a jelenség. A menstruáció előtt és alatt a lányok bőre azonban zsírossá válhat, pattanásokkal is számolniuk kell, mert erre az időre az ösztrogén szintje csökken, a progeszteroné viszont nő. Egyik nemet sem kerüli el viszont a zsírosodásra hajlamos haj, a verejtékezés. Működésbe lépnek az apokrin mirigyek, amelyek olyan speciális verejtékmirigyek, amelyek a hónaljban és a lágyéknál találhatóak, és gyermekkorban inaktívak voltak. A serdülőkorban hirtelen működésbe lépnek, bőszen termelik a verejtéket, és a bőrön, teljesen normálisan jelenlévő baktériumokkal kapcsolatba lépve kellemetlen testszagot idéznek elő.
A pubertáskorban is figyeljünk a gyermekeinkre. Ebben az életszakaszban is könnyen taníthatóak, fogékonyak, most tudjuk náluk kialakítani a helyes bőrápolási szokásokat, az ételekhez fűződő viszonyokat és az egészséges életmódot.
Néhány tipp segítségül:
- A napi két arctisztítást ne hanyagoljuk el, áldozzunk rá pénzt, a gyermekünk bőrtípusának megfelelő szert alkalmazzunk! Kozmetikus segítségét vegyük igénybe.
- Fehérjében és zöldségben, gyümölcsben gazdag étrendet alakítsunk ki. Tévhit ugyan, hogy a zsíros ételek és a csokoládé önmagában aknék kialakulásához vezetnek, de mindenképp törekedjünk a kiegyensúlyozott étrend kialakítására.
- A mindennapi fürdés elkerülhetetlen, dezodor használata szintén.
- A mindennapi hajmosás sem teszi zsírosabbá a fejbőrt, segít az ápolt megjelenésben.
- A rendszeres mozgás elengedhetetlen, segíti a keringést, így a bőr tisztulását is.
- A tinédzserek vizes alapú kozmetikumokat használjanak, kerüljék a zsírosabb fajtákat.
- A pattanások eltüntetését bízzuk kozmetikusra, a házi nyomkodás és kaparás csak hegesedéshez vezet.
Arcpakolás házilag
- Ha a gyermekünket rá tudjuk venni, hogy 20 percig nyugton maradjon, akkor érdemes kipróbálni az alábbi arcpakolást.
- Szükségünk van élőflórás natúr joghurtra, narancshéjra és mézre.
- Fontos, hogy csak annyit keverjünk ki, amennyit felhasználunk, mert a narancs megromlik.
- Érzéssel használjunk az alapanyagokból.
- Ezeket kikeverve gyulladáscsökkentő, fertőtlenítő hatású, nyugtató és baktériumölő maszkot kapunk. A bőrt tisztítsuk meg a felhelyezés előtt. Kenjük fel a kombót. 20 perc elteltével mossuk le a felvitt pakolást, és a végén arckrémmel hidratáljuk gyermekünk bőrét. Természetesen ez a pakolás nem árt az anyukáknak és az apukáknak sem.