Nincs is aktuálisabb idő, mint a nyár kellős közepe, hogy a napallergiáról és a fényérzékenységről beszéljünk. Sokan ugyanis nincsenek tisztában azzal, hogy mire számíthatnak.
A napallergiát verítékhólyagnak is nevezik. Ez a bőrkiütés azokon a területeken jelentkezik leginkább, ahol fokozottabb a verítékezés. Forró vagy nedves időben alakul ki, és ahhoz, hogy megjelenjen, nem kell közvetlenül napnak érintenie a bőrt.
A napallergia kialakulásának okai és tünetei:
A napallergia akkor keletkezik, ha a verejtékcsatornák megduzzadnak és elzáródnak. A növekvő hőmérséklet hatására a bőr alatti erek kitágulnak, a szöveti duzzanat miatt a pórusok összeszorulnak, végül átjárhatatlanná válnak. Az izzadság azonban tovább termelődik a bőr alatt, s mivel nem tud felszínre jutni, felgyülemlik. Ennek következményeként a bőrön apró, víztiszta folyadékkal teli hólyagok jelennek meg. A kiütéseket kivörösödés, fájdalom és gyulladás kísérheti. Ezek a kiütések nagymértékben viszketnek, éjszaka akár az álmot is kiverhetik a szemünkből.
A jelenség tulajdonképpen bármely olyan területen jelentkezhet, ahol a verejték kipárolgása akadályoztatott.
Kezelése:
Nincs különösebb gyógymód rá, de sokat segíthet, ha az alábbi intézkedéseket betartjuk:
- használjunk klímát vagy ventillátort a szobában, különösen meleg órákban
- zuhanyozzunk minél hidegebb vízben
- törekedjünk pamut öltözék viselésére
- ne tartózkodjunk túl sokat a napon
- használjunk bőrnyugtató krémet és dezodort
- ha előjött a kiütés, az antihisztamin tabletták segíthetnek némileg a bőr megnyugtatásában
- tapasztalatok szerint a bőrradírozás segít a megelőzésben, mert segíti a verejtékcsatornák nyitva tartását.
A fényérzékenység abban különbözik a napallergiától, hogy ezek a kiütések kizárólag nappal érintkezve jelennek meg. A nap hatására kiütések jelennek meg, vagy a bőr felhólyagosodhat, kivörösödhet, viszkethet, adott esetben hámlásnak is indulhat. A bőrünk rendellenesen reagál a napfényre.
Több fajtája létezik:
- polimorf fénykiütés
Ez a leggyakoribb válfaja, leginkább a nőket érinti. Kialakulását az okozza, hogy a bőr védekező funkciói megváltoznak, az immunrendszer túlreagál: megpróbálja megsemmisíteni a bőrben keletkező vegyületeket, ha a bőrt ultraibolya sugárzás éri. Tulajdonképpen allergiásak leszünk a napra. A kiütések pár óra alatt megjelennek, de napokig rajtunk maradhatnak.
- szoláris csalánkiütés
Az immunrendszer itt is abnormálisan reagál a napfényre. Csalánkiütéshez hasonló, viszkető göbcsék jelennek meg a bőrön azonnal a nap hatására, de pár óra múlva már el is tűnnek.
- egyes gyógyszerek
Különböző antibiotikumok, gyógyszerek okozhatnak fényérzékenységet. Illatszerek, krémek egyes összetevői szintén galibát okozhatnak. Ezeknek a kiiktatásával megszűnik az érzékenységünk, összetevőtől függ az elmúlás időtartama.
Kezelése nem bonyolult, ha mégis intenzív érzékenységben szenvedünk, mindenképp forduljunk orvoshoz.
- kerüljük a déli napot
- rendszeresen használjunk fényvédő krémet
- sűrű szövésű öltözéket viseljünk
- használjunk speciális fóliát az autó- és lakásüvegünkre.
- tartsunk magunknál antihisztamin gyógyszert, mert visszaszorítják az allergiás reakciókat