Elképesztő adatok láttak napvilágot az elmúlt hetekben, ha tendencia folytatódik, a magyar társadalom testi és lelki egészsége is komoly veszélybe kerül.
A magyar diákok negyede túlsúlyos, vagy elhízott, az állóképességi szintjük pedig lehangoló, derült ki a 2014/2015-ös tanévben elvégzett Nemzeti Egységes Tanulói Fittségi Teszt (NETFIT) eredményeiből.
A Magyar Diáksport Szövetség (MDSZ) és a Cooper Intézet összefogásában kidolgozott programban először mérték fel több mint 623 ezer diák egészségi állapotát. A 2014/2015-ös tanévben a pedagógusok közel 3000 iskolában végezték el a méréseket, amelyekre az MDSZ mintegy 8000 tanárt készített fel, az intézményeknek pedig biztosította a felméréshez szükséges eszközcsomagot, kézikönyvet és oktatófilmet is. A tesztek az általános iskola 5. évfolyamától kötelezőek.
Az összegzés készítői döbbenten állapították meg, hogy az állóképesség szempontjából a fiúknak csak 63,6, a lányoknak pedig mindössze 51,7 százaléka esik az egészségzónába, egynegyedük túlsúlyos, ami a vezető népbetegségek egyik legfőbb kiváltó oka.
Mint tudjuk, a túlsúly szív- és érrendszeri betegségekhez, cukorbetegséghez, rákhoz is vezethet. Sőt, holland kutatók bebizonyították, az elhízás szerepet játszik a depresszió kialakulásában is. A leideni egyetemi orvosi központ munkatársainak megállapítása szerint az elhízás az eredetileg nem depressziós emberek körében 55 százalékkal emelte a betegség megjelenésének kockázatát, ugyanakkor a depresszió a korábban normál testsúlyú embereknél 58 százalékkal növelte az elhízás kockázatát. Beindul az ördögi kör, az adott személy fogyókúrázni kezd, azonban ha kudarcot vall, az csak tovább erősíti önmagával szembeni rossz érzését.
Mi magunk is odafigyelhetünk a kilóinkra, azonban azt érdemes tudni, hízási problémáink már magzati korban kezdődhetnek. Egy édesanya nagyon sokat tehet gyermeke egészségéért azzal, hogy várandóssága idején odafigyel a súlyára. Szendi Gábor pszichológus Elhízás és evolúció című írásában egy az 1970-es évekbeli norvég kutatásra hivatkozik, melynek során azt vizsgálták, hogyan függ össze az emberek elhízottsága és szívbetegsége a táplálkozásukkal. Meghökkenve tapasztalták, hogy ugyanazon az étrenden élő emberek egyike túlsúlyos és szívbeteg, míg a másik egészséges. A kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy nem az aktuális étrend, hanem a vizsgált személy anyjának terhesség alatti tápláltsága határozta meg leginkább a későbbi elhízottságot és szívbetegséget. Minél alultápláltabb volt az anya, annál hajlamosabb volt gyermeke felnőttkorban elhízni és szívbetegséget kapni. A jelenséget epigenetikus hatásnak nevezik, ami azt jelenti, hogy a gének működését környezeti hatások jelentősen módosíthatják. Ha az anya a terhesség alatt rosszul táplált, akkor magzata egy zord, táplálékban szegény világra készül fel, azaz nagyon energiatakarékosnak születik. Ezzel nincs is baj, ha későbbi életében is kevés táplálékkal kell beérnie. Ha azonban felnőttkorára jómódba kerül, túltáplált lesz a magzati életben szerzett energiatakarékos program miatt. Minél kisebb súllyal születik egy baba, annál valószínűbb lesz, hogy felnőttkorában elhízott és szívbeteg lesz - írta a szakember.
Ma egész iparágak, napi kampányok épülnek a „Fogadd el magad, szeresd a tested, akármilyen is” mentalitásra. Természetesen lehet szép és boldog egy súlyfelesleggel, testi tökéletlenséggel élő nő vagy férfi is. Ugyanakkor azt se feledjük, hogy az egészség nem játék. A jelentős súlytöbblettel bíró emberek komoly egészségügyi kockázatoknak teszik ki magukat, ráadásul az egészségtelen életvitel, az elhízás lelkiállapotukra, életminőségükre is komoly hatással van. Érdemes a „Szeresd a tested!” motivációs szólamait ebből a szempontból is megvizsgálni és értékelni!