Néha rádöbbenek, hogy mennyi élelmiszert pocsékolunk el. Épp most üríttetem ki a hűtőt, még leírni is rossz érzés, de több adag rizstől, krumplipürétől és hústól kellett megválni, mert nem ettük meg, így tönkrementek. Nem voltunk itthon esténként ezért általában máshol vacsoráztunk és a nyakunkon maradt egy csomó kaja. Most elhatároztam, hogy jobban odafigyelek majd és törekszem arra, hogy egyáltalán ne kelljen ételt kidobni, hiszen ez óriási pazarlás, arról nem is beszélve, hogy a világ számos pontján pedig éheznek. Nagy-Britanniában évente körülbelül 13 milliárd font értékben dobnak ki élelmiszert az emberek a Wrap hulladék – és újrahasznosítási tanácsadó egyesület szerint – írta a Huffington Post.
Egy új könyv, sajnos még magyar verziója nincs, a ‘My Zero-Waste Kitchen” tippeket ad arra, hogyan tudjuk mérsékelni a pocsékolást.
Íme néhány közülük:
Használjuk a maradékot smoothiekhoz
Ha megmarad egy kis banán, kivi, brokkoli, eper, kelkáposzta vagy bármi, rakjuk nyugodtan egy turmixba, csak fokozzák az ízhatást.
Őröljük fel a tojás héját
Ugyanis tele van kalciummal és ásványi anyagokkal. Egy pici port rakjunk bármilyen finomságba és máris tettünk egy apró lépést az egészségünkért.
Komposztáljunk
Ha eddig nem tettük, kezdjük el. Már nagyszerű kis gépeket lehet vásárolni, melyek segítségével a háztartásokban keletkező konyhai hulladékok újrahasznosítja és átalakítja kiváló minőségű, szerves talajkondicionálóvá.
Újrahasznosítás
Sokszor azért dobjuk ki az ételt, mert már unjuk, hogy három napja ugyanazt esszük. Ilyenkor nem kell rögtön a kukában landolnia az élelmiszernek, megtehetjük, hogy újragondoljuk a maradékot és valami más fogást készítünk belőle.
Felejtsük el a lejárati időt
Ne a dátumokat nézzük, hanem győződjünk meg arról, valóban romlott-e az étel.
Mi is kitalálhatunk különböző trükköket, mert fontos, hogy minél kevesebbet pazaroljunk.