Sokszor megkérdezik, sportolok-e valamit. Ilyenkor válaszolok: „Igen, evezek”. Erre visszakérdeznek, hogy „kajakozol vagy kenuzol?”. Mondom, „evezek”. „Na jó, de kajak vagy kenu?” És erre mindig elmagyarázom, egyik sem, egy harmadik változatot űzök, evezek. Sajnos az evezés itthon kevésbé ismert sport, pedig biztos vagyok benne, hogy ha kapna egy kis marketinget, nagyon népszerűvé válna. Én tavaly lettem e mozgásforma szerelmese, víziszonyomat leküzdve váltam rabjává. És hogy miért olyan jó?
1. Csapatban és egyedül is űzhető
Többféle hajófajta létezik, ezért, ha úgy tartja kedvünk, csapatban, vagyis akár nyolcevezősben, négypárevezősben, dublóban is vízre szállhatunk, azonban, ha egy kicsit egyedül lennénk, akkor vár ránk a szkiff, amelyben egyedül kereshetjük a kihívásokat vagy nyugalmat.
2. Vízen lenni jó
A természetnek és a víz nyugtató hatásának, valamint a folyamatos ritmikus mozgásnak köszönhetően az evezés stresszoldó hatású.
3. 99 éves korig végezhető
Evezni bármikor el lehet kezdeni, akár 6 vagy 66 éves korban. Én a Budapesti Evezős Egyesületbe járok, 31 évesen kóstoltam bele először. Az edzéseken mindenféle korosztállyal találkozhatunk, a 8 évestől a 60 évesig. Az evezés csak minimális mértékben terheli az ízületeket.
4. Egyedülállóknak, magányosoknak különösen ajánlott
Az edzéseken új embereket lehet megismerni, a közös vízre szállás összehozza a csapattagokat. Számos rendezvény, verseny, túra várja az amatőr, hobbi sportolókat is.
5. Hatékony kalóriaégető
A versenyevezősök majdnem kétszer annyi kalóriát égetnek 2000 méteren, mint egy akadályfutó 3000 méteren. Egy óra folyamatos evezéssel akár 1000 kalóriát is elégethetünk. Ráadásul az egész testet egyformán edzi, megmozgatja a lábakat, a karokat és a hátat.