Az ománi kulturális minisztérium úgy nyilatkozott: új megvilágításba kerülhetnek a kor tengeri kereskedelme és hadviselése az Indiai-óceánon. A kutatók nagymértékű tüzérségi és hadianyagot is találtak a hajó fedélzetén, melyek között voltak lőfegyverek is. A történészek szerint ez kézzel fogható bizonyítéka annak, hogy katonai céllal küldte a portugál király, Dom Manuel Indiába Vasco de Gama második flottáját.
Úgy vélik, a hajó, vagyis Esmeralda 1503-ban egy vihar következtében süllyedt el egy ománi szigetnél. A cél akkor az volt, hogy kereskedelmi útvonalakat keressenek, hogy aztán egzotikus árukkal, köztük fűszerekkel térjenek haza Európába.
A hajó vesztét az okozhatta, hogy a hatalmas viharban elszakadhatott a horgonyához erősített kötele, így a biztonságosnak vélt kikötőből elsodródott és zátonyra futott. Annak ellenére, hogy a történészek tudták, hogy mi történt a hajóval Omán partjainál, a roncsokat évszázadokig nem találták meg.
Az elsüllyed Esmeralda roncsait 1998-ban fedezték fel, azonban a hajó feltárására és az ott talált kincsek és tárgyak felhozatalára ezidáig várni kellett. Úgy tudni, a kutatók addig már több mint 2800 tárgyat hoztak a felszínre, köztük egy olyan ritka érmét is, amelyből az egész világon csupán egy létezik. De a hajó harangja sem mindennapi, ez lehet a valaha talált legrégebbi hajóharang.
Az ománi kulturális minisztérium úgy nyilatkozott: új megvilágításba kerülhetnek a kor tengeri kereskedelme és hadviselése az indiai óceánon. A kutatók nagymértékű tüzérségi és hadianyagot is találtak a hajó fedélzetén, melyek között voltak lőfegyverek is. A történészek szerint ez kézzel fogható bizonyítéka annak, hogy katonai céllal küldte a portugál király, Dom Manuel Indiába Vasco da Gama második flottáját.
(forrás: BBC)