Ne legyünk álszentek: az emberek nagyon nagy része szeret a betegségeiről beszélni, főleg, ha a hetvenedik életévét is betöltötte az illető. A saját környezetemben tapasztaltam, hogy az idősek körében a bajok kitárgyalása ugyanolyan program, mint számunkra például a mozizás. Na, de nemcsak ők ilyenek, sokan vannak a fiatalabbak körében is, akik szívesen beszél a hátfájásukról, az izomhúzódásukról és az álmatlanságukról, de a kényesnek számító gombásodásról vagy nemi herpeszről nemigen hallottam senkitől. Pedig nagyon is léteznek.
Az emberek 85%-a küzd valamelyik effajta betegséggel, csak épp tünetmentes vagy kezelés alatt áll. Én most a lábgombáról, annak megelőzéséről és a kezeléséről írok, de a jövőben lesz szó a hüvelygombásodásról és a nagyon sokszor tünetmentes HPV vírusról is.
Bizonyos fertőző gombafajok szívesen megtelepszenek a bőrön, ahol gyulladást idéznek elő, viszketést, hámlást, akár kérgesedést is okoznak.
A lábgomba orvosi elnevezése tinea pedis. A fertőzést okozó gomba meleg, nedves, sötét helyen tenyészik. Leginkább a talpon és az ujjak között jelenik meg, roppant kellemetlen kiütések formájában. Ezen területek kivörösödnek, viszketni kezdenek, majd hámlás és fájdalom is fellép adott területen.
Amennyiben kezeletlen marad, átterjed a körömre, s a körmök megvastagodnak, elszíneződnek.
A körömgomba legelterjedtebb fajtája a fonalas gomba, mely a körmöket megvastagítja, barázdássá és sárgává teszi. Körömvágáskor tapasztaljuk, hogy kellemetlenül szagos a terület, a köröm pedig morzsalékos.
Kinek a lábát támadja meg?
A lábgombásodást előidéző gombafaj a bőrön él, a felületi, elhalt hámréteg fehérjékben gazdag anyagával táplálkozik. Gyermekeknél nem gyakori, leginkább serdülőkorúaknál és a felnőtteknél jelentkezik.
Különösen veszélyes a sportolókra, akik sokat izzadnak, sokat vannak zokniban és edzőcipőben, de mivel a meleg, nedves helyet szereti a gomba, így uszodában, öltözőben és fürdőhelyeken is hipp-hopp elkaphatjuk.
A gomba nemcsak a nedves, meleg helyet szereti, hanem az édeset is, azaz a cukrot, így javaslom a cukor és a fehérliszt elhagyását a helyi kezeléssel egyidőben.
A lábgomba elkerülésének fortélyai:
- Váltsunk naponta zoknit és cipőt!
- Lábunkat tartsuk tisztán és szárazon! Mosakodás után alaposan töröljük meg a lábujjaink közét, ne maradjon ott nedvesség.
- Ha lábunk izzadós, használjunk hintőport!
- Cipőnket szellőztessük ki, mielőtt újra felvennénk!
- Viseljünk természetes anyagból zoknit, melyben szellőzhet a lábunk.
- A közhelyeken mindig használjunk papucsot!
Kezelése:
A lábgomba kezelése nagyon egyszerű, persze, ha nem hagyjuk elharapózni.
Rengeteg készítmény kapható a gyógyszertárakban, drogériákban: krémek, porok, oldatok ecsetelők.
A durvább változathoz sajnos ezek már nem elegek, előfordul, hogy orvosra és gyógyszerre van szükségünk.
Én azt javaslom, hogy ez legyen a legutolsó megoldás, ne várjunk a kezeléssel eddig, mert ezek a gyógyszerek károsíthatják a májat és a vesét, tehát nagyon megterhelik a szervezetünket.
A legtöbb ilyen szert naponta kétszer, tiszta lábon kell alkalmazni, de mindenképp kövessük a használati utasítást. Ha a bőrünkön lévő tünetek eltűntek, akkor se hagyjuk abba a kezelést még legalább tíz napig, hogy a gomba utolsó sejtig elpusztuljon.
Hoztam pár házilag alkalmazható szert, mint a szódabikarbóna, az ecet, az illóolajok és a fokhagyma.
Ezek minden háztartásban megtalálhatóak és tiszta, natúr készítmények. Fertőtlenítő, vírus- és gombaölő, gyulladáscsökkentő hatásuk révén a kezdődő lábgomba kiirtható használatukkal.
- A szódabikarbóna és az ecet alkalmas lábfürdőre.
- Három evőkanál szódabikarbónát oldjunk fel egy lavór vízben, és 15-20 percig áztassuk benne a lábunkat. Az ecetből elég egy kis löttyintésnyi, kevés tengeri sóval felturbózva áztassuk ki a lábunkat, utána reszeljük meg a körmeinket.
- Naponta egyszer zúzott fokhagymával dörzsöljük be a beteg körmöket, vagy a fokhagymát tegyük a szódabikarbónás lábfürdőnkbe.
- A 100 %-os teafa- vagy levendulaolaj alkalmas ecsetelésre, higítás nélkül kenhető a beteg körmökre.
- Belsőleg kúraszerűen alkalmazható a grapefruitmag- vagy a propoliszcsepp.
Érdemes az elején figyelni a gombajeleket, és választani a kezelési módok közül, mert ha kezeletlenül hagyjuk, borzasztó nehéz megszabadulni tőle.