„Az emberi test egy nagyon érzékeny műszer. Gondos ápolást és törődést igényel” – mondja Horváth Eszter gyógytornász. "Gyógytorna otthonában" - olvashatjuk honlapjukon, ugyanis a cég szakemberei nem a szokványos utat választották a segítségnyújtásra: kijárnak a páciensek lakhelyére. A szakember szerint egyébként fontos, hogy teljes egészében kezeljük a problémát, megtaláljuk a gyökerét.
IgenÉlet: Különleges helyszínen végzitek a gyógytornát, ellátogattok a páciensek otthonába. Miért így alakítottátok ki? Ez miben nyújt többet, mint a „rendes” gyógytorna?
Horváth Eszter: Valamennyi embernek szüksége lenne élete folyamán gyógytornára, mind megelőzés, mind a kialakult betegségek kezelésének céljából, azonban nem mindenki képes felkerekedni, hogy meglátogasson egy gyógytorna központot. Vannak olyan állapotok, melyeket „ki lehet hordani lábon”, tehát el tud menni az illető gyógytorna kezelésre, azonban a beteg emberek többsége koránt sem ilyen virgonc. A fiatalok jellemzően traumás törések, sportsérülések után vannak ágyba kényszerítve, egyes esetekben a gyógyulás elején kimondottan tiltott a járás. A legtöbb páciensünk az idősebb korosztályból kerül ki, akik krónikus betegségekkel küzdenek. Sokuk nagy fájdalmakkal és mozgáskorlátozottsággal küzd, vagy teljesen mozgásképtelenek. Számukra csak ily módon érhető el a gyógytorna. Erre nyújt megoldást az otthoni kezelés. A páciensek a saját környezetükben rehabilitálódhatnak, gyakran a kitűzött cél is az otthoni tevékenységekkel kapcsolatos: önállóan kiülni az ágy szélére, felállni, önállóan intézni a higiéniás teendőket. A kreativitás is nagyobb szerepet kap, a háztartásban használatos tárgyakból kiváló tornaeszközök is készíthetőek: lyukas harisnyából gumiszalag, plüssmedvéből labda, csipeszekből ujjerősítő stb.
IÉ.: Milyen a magyarok egészségi állapota egy gyógytornász szemével? Melyek a leggyakoribb panaszok?
H.E.: A magyarok egészségi állapota korosztályonként változó. Általános jelenség a fiatal és középkorú felnőttek körében a túlhajszoltság, állandó stressz. Emiatt szeretnek az emberek a lehető legrövidebb idő alatt, a legkisebb energiakifejtéssel a leghatékonyabb eredményt elérni. Tehát előbb nyúlnak fájdalomcsillapítóhoz, mintsem a probléma okát felderítenék. Például a leggyakoribb mozgásszervi panasz a „hát- és derékfájás”, gyógytornával gyógyítható, illetve megelőzhető lenne. Az a tapasztalat, hogy a gyógytorna áldásos hatását csak akkor veszik igénybe, amikor a komolyabb probléma már kialakult. Természetesen a stressz mellé társulni szokott az elhízás, magas vérnyomás, mely egyenes út a metabolikus szindrómához. Az idősebb korosztály sok terhet cipelt a vállán és a lelkén egész életében. Más világban nőttek fel, ahol az egészséggel való aktív törődés nem kapott akkora szerepet, mint manapság. Többségük szintén elhízással és magas vérnyomással küzd, ezek mellé krónikus mozgásszervi megbetegedések társulnak, jóval alacsonyabb a motivációjuk, könnyebben beletörődnek az állapotukba. Mivel a gyógytorna egy viszonylag fiatal szakma, az idősebb korosztály nem is ismeri a lehetőségeit.
IÉ.: Hogyan segíthet a gyógytorna a különböző mozgásszervi elváltozásokon?
H.E.: A gyógytorna elsősorban a test tudatos irányításán és mozgatásán alapul. Számos kiegészítő módszer létezik a gyógytornán belül, problémától és betegségtől függően. Mivel az egész testtel dolgozunk, ahol minden mindennel összefügg, az egészségügy szinte összes területén megtalálható a gyógytorna, minden korosztály számára. Az újszülött osztálytól kezdve, a hospice szervezetekig. Sőt, a mozgás nem csak a testre, hanem a lélekre is jó hatással van, így a pszichiátriákon is megtalálható a gyógytornász.
IÉ.: Ha már a lelket említed: manapság nagyon elterjedt a kineziológiai tapasz. Mi a véleményetek róla?
H.E.: A kinesio taping manapság igen elterjedt technika, már nem csak a sportolókon, hanem a hétköznapokban is egyre több emberen láthatjuk az izgalmas színű ragasztócsíkokat. Kiváló módszernek tartom, elsősorban a megelőzés és a fájdalomcsillapítás területén, de sérülések utáni rehabilitációban is nagyon hatékonyan alkalmazható. A legjobb benne, hogy nem tartalmaz semmilyen hatóanyagot, pusztán a fizikai tulajdonságai révén képes hatni a szövetekre. Ha hallottunk is róla negatív véleményt, az a nem megfelelő felhelyezésből származott. Fontos, hogy a felhelyezését olyan szakember végezze, akinek van erre megfelelő anatómiai ismerete és képesítése.
IÉ.: Említetted, hogy nagyon sok múlik a tudatos, egészséges életmódon és a megelőzésen. Van néhány egyszerű módszered, amelyekkel mi is sokat tehetünk az egészségünk megőrzéséért?
H.E.: Az emberi test egy nagyon érzékeny műszer. Gondos ápolást és törődést igényel. A nap jelentős részét a munkahelyünkön, dolgozva és az ágyban, alvással töltjük. Amennyiben gondoskodunk a munkahely ergonomikus kialakításáról és a tökéletes fekhelyről, ami megfelelő alátámasztást nyújt a gerincnek, már óriási lépést tettünk testünk egészsége felé. No persze az egészséges, rostban gazdag táplálkozás, a mozgás és a lelki feltöltődés is rendkívül fontos. Az embereknek meg kéne tanulniuk lelassulni és tudatosan élni. Ez rengeteg betegséget megelőzhetne.
Sinkovics Szilvia