Karácsony előtt több a hívás! - Székely Andrással a telefonos lelkisegély szolgálatról beszélgettünk

dec. 21., 2016

Karácsony előtt több a hívás! - Székely Andrással a telefonos lelkisegély szolgálatról beszélgettünk

Karácsonykor nemcsak a szeretet, de a magány is előtérbe kerül. Ma még nincs eléggé a köztudatban, de van egy lehetőség, amely elsősegélyt nyújthat egy-egy nehéz pillanatban: ez a telefonos lelkisegély. Székely Andrástól, a Magyar Lelki Elsősegély Telefonszolgálatok Szövetségének (LESZ) elnökétől többek között megtudtuk, leginkább középkorúak hívják őket, de a megkeresések között van idős és fiatal is.

Ilyenkor megnövekszik a hívások száma, elsősorban a magány miatt keresnek fel minket, de sokan telefonálnak párkapcsolati, családi problémákkal is, a készülődés okozta stressz, érzelmi problémák miatt. A szeretteinkkel való kapcsolat a karácsony fontos része, ezért akiknek valamilyen okból kifolyólag nincs erre lehetősége, különösen érezheti, hogy szüksége van arra, hogy valakivel beszéljen. Nagyon elterjedt, de téves városi legenda, hogy ilyenkor több az öngyilkosság. Szerencsére ez nem igaz.

Aki öngyilkosságon gondolkozik, az nem lát kiutat az adott helyzetből

A lelkisegély szolgálat eredeti célja, az öngyilkossági krízisben való segítés volt, azonban ma már ezek a hívások a négy-öt százalékát teszik ki az összes megkeresésnek. Sok a veszélyesnek minősíthető hívás is: ide tartozik a magány, a szenvedélybetegségek, a lelki egészség más problémái, valamint az akut sorscsapás, melyek együtt a hívások 25-30 százalékát teszik ki. 2015-ben 4-5 ezren fordultak hozzánk öngyilkossági krízisben. A 2016-os adatokat még nem ismerjük pontosan, de némi emelkedést mutatnak, ami nem azt jelenti, hogy többen gondolnak az öngyilkosságra, hanem azt, hogy egyre többen hallanak rólunk és keresnek meg minket. Azonban Magyarország még mindig nagyon rossz helyen szerepel az öngyilkossági statisztikákban. Hazánkban egyébként csökken az önkezűen kioltott életek száma, mert egyre többen vannak, akik az utolsó pillanatban úgy gondolják, még megpróbálnak előtte tenni valamit magukért. Aki öngyilkosságon gondolkozik, az általában azért jut erre a „megoldásra”, mert nem lát kiutat az adott helyzetből. A lelki elsősegély szolgálat ilyenkor segíthet megtalálni azt a kevés fényt, ami felé az érintett el tud indulni. Ilyenkor az adott kliens sok esetben feladja azt a tervét, ami egyébként ellenkezik az ember ösztöneivel. Mióta elindult a szolgálat, a hívások nagy része inkább magánnyal, érzelmi, szociális krízissel, párkapcsolati problémákkal kapcsolatos. Életpárti ügyelőink vannak, akiknek több eszközük is van arra, hogy a bajban, öngyilkossági veszélyben lévő hívót segítsék az élet-választásban, az élet nehézségeivel kapcsolatban szükséges bátorság visszanyerésében. Amikor valaki öngyilkossági krízis miatt hív minket, akkor az a legfontosabb, hogy időt nyerjünk. Már az is megmentheti valakinek az életét, hogy telefonál és beszél velünk. Sok kutatás igazolja, hogy csupán azzal komoly eredményeket lehet elérni, hogy megnehezítik az öngyilkosság elkövetését, erre például hatékony módszerként szolgál, hogy a hidakra és magas épületekre hálót feszítenek ki. Aki akadályba ütközik, jó esetben már nem keres másik módszert. Ezen kívül nagyon fontos hangsúlyozni, hogy meg kell hallgatni a másik embert és nem tanácsot kell neki adni, vagy meg kell keresni vele azt, hogy miért érdemes élnie.

A férfiak nem szívesen kérnek segítséget

A telefonos lelkisegély még nincs eléggé a köztudatban, nagyon kevesen hallanak róla. Mi elég alacsony költségvetéssel dolgozunk, 600 önkéntes ül a telefonokhoz. Azonban az önkéntes szolgálat megszervezése komoly erőforrásokat vesz igénybe. A hívások a hívó felek számára ingyenesek, nekünk azonban kell érte fizetnünk a szolgáltatónak, ezért erre is komoly költségeket kell fordítanunk, így a marketingre már nem sok marad. A média szerepe nagyon nagy. Kimutatható, hogy ha a lapok öngyilkosságról írnak, akkor azt sokan lekövetik. Amikor Goethe Az ifjú Werther szenvedéseit írta, akkor figyeltek fel arra, hogy nagyon sok fiatal férfi ugyanúgy követett el öngyilkosságot, ahogy abban a műben. Azóta nevezik ezt Werther-hatásnak. Tehát, ha a médiában megjelenik egy ilyen eset, akkor több öngyilkosság következik be ezután, amennyiben nem megfelelő a híradás. Fontos, hogy az ezzel a témával foglalkozó cikkek végén legyen feltüntetve a telefonos lelkisegély száma. Minél több helyen hirdetni kell, hogy van egy ilyen lehetőség. A férfiak számára különösen jól jöhet, hiszen ők nem szívesen kérnek segítséget. A hívóink több mint 40 százaléka az erősebbik nem tagja. Sajnos nem nagyon tudunk segítséget kérni, holott vannak körülöttünk olyanok, akikhez tudnánk fordulni, de sokszor nem tesszük meg. Ez az elutasítás nemcsak a segítségkérés, de a segítségnyújtás esetében is ott lakozik bennünk.

Székely András szerint óriási a média felelőssége a közhangulat kialakulásában

Oka van, hogy miért lesz szomorúbb egy nemzet himnusza

A magyar kultúrában az öngyilkosság sajnos jelen van. Egy Trianon előtti térképen látható, hogy a nemzetiségek eloszlása és az öngyilkosságok aránya teljesen lefedte egymást. Ahol több magyar élt, ott jóval többen vetetettek véget életüknek saját kezükkel. Romániában a mai napig a székelyföldi megyékben a legmagasabb az öngyilkosságok száma. Hasonlóan alakulhatott ki, mint Japánban a harakiri. Régen bizonyos esetekben az öngyilkosság egy elfogadott megoldást jelentett, ha valaki elvesztette minden vagyonát, akkor így gyakorlatilag tisztára mosta a nevét. Ezen a beállítottságon változtatnunk kell. Az öngyilkosság soha nem lehet megoldás. A mentális egészség nemzetközi összehasonlításában jól látszik, hogy hátul kullogunk a sorban, nagyon negatív a jövőképünk, reménytelenek vagyunk, kutatások bizonyítják, hogy a magyar egy rendkívül individualista nép a környező országokkal szemben, ez is komoly tényezőt jelent. Az öngyilkosság legkomolyabb kockázati tényezője a depresszió mellett a reménytelenség. De paradox módon az, hogy a magyar lelkiállapot nem olyan jó, bizonyos fokú védelmet is jelenthet. Ha körülöttünk sok a lehangolt ember, akkor kevésbé követünk el öngyilkosságot, viszont ha azt látjuk, hogy mindenki más jól érzi magát, akkor még mélyebbre süllyedhetünk, ez is lehet az oka annak, hogy a tavaszi-nyári hónapokban többen végeznek magukkal. A magyar alapvetően egy panaszkodós nép. Mi nem azt mondjuk, hogy rendben vannak a dolgok, hanem azt, hogy nincs semmi baj. Három negatív szóval fejezzük ki, hogy jól vagyunk. A folyamatos panaszkodás pedig negatívvá teszi az embert. Nem biztos, hogy azért panaszkodunk, mert alapvetően negatívak vagyunk, hanem azért leszünk negatívak, mert panaszkodunk. Ezek a minták kiskorunktól körülvesznek minket. Ahhoz, hogy ennek megkeressük a gyökereit, nagyon messzire kell visszamennünk. Összehasonlították az országok himnuszait, amelyből kiderült, hogy van összefüggés az öngyilkossági ráta és a himnuszok között is. Annak oka van, hogy miért lesz szomorúbb egy nemzet himnusza.

Nézzünk körül, kit tudunk felhívni!

Vannak helyzetek, amikor tényleg nagyon nehéz, ha például elvesztettük egy szerettünket. Azonban érdemes körülnézni a környezetünkben, hogy kikhez tudnánk fordulni, sokan elutasítónak látszanak, de ha sikerül az első gáton áttörni, akkor sokkal többen hajlandók a kapcsolatfelvételre, mint azt gondolnánk. Ne mástól várjuk, hogy megkeressenek minket! Gondoljuk végig, hogy kik azok, akiket érdemes felhívni és mondjuk el nekik, hogy jól esne most egy kis beszélgetés. Vállaljuk fel, hogy erre szükségünk van!

Lelki elsősegély nyújtás telefonon keresztül a nap 24 órájában ingyenesen minden hálózatról. 116-123, előhívószám nélkül!

(Fotók: Béli Balázs)

Sinkovics SzilviaSinkovics Szilvia

Hozzászólások