Juhász Gyula félrecsúszott nyakkendője, félrecsúszott élete

ápr. 4., 2017

Juhász Gyula félrecsúszott nyakkendője, félrecsúszott élete

A huszadik század első felének egyik legnagyobb költője 1883. április 4-én született Szegeden. A napfény városának szőke színeitől is ábrándossá lett költőzsenije egész életében az igaz szerelmet kereste. Szerelmi lírája ennek a túláradó szeretetnek és szeretni vágyásnak érzékeny, színes palettája. 

Sok nő érezte meg a költőben a különösen nagy tehetségű, a szépségért, kedvességért rajongani kész embert, akitől azonban hosszabb-rövidebb idő után mindenki elfordult. Hogy mi volt mindennek az oka? A sors keze, vagy megmagyarázhatatlan véletlenek egybeesése, hogy Juhász Gyula szuicid alkata vonzotta az öngyilkosságba menekülő nőalakokat? Ezekre a kérdésekre is keresi a választ az a virtuális kiállítás, amelyet a Szegedi Somogyi Károly Városi és Megyei Könyvtár rendezett A félrecsúszott nyakkendő… Juhász Gyula szerelmei CÍMMEL. Ugye, ismerős a kiállítás címében idézett vers, amely talán a magyar irodalom egyik leggyönyörűbb szerelmi vallomásaként is felfogható?

„Mert benne élsz te minden félrecsúszott

Nyakkendőmben és elvétett szavamban

És minden eltévesztett köszönésben

És minden összetépett levelemben

És egész elhibázott életemben

Élsz és uralkodol örökkön, Amen”

Az Anna örök című költemény ihletője Sárvári Anna színésznő lehetett, akinek szépsége, egyénisége rendkívüli módon magával ragadta Juhász Gyulát. Az Anna-versek azonban inkább egy képzelt, idealizált nőalakot teremtettek, hiszen Sárvári Anna tragikus sorsát, életét a költő csak távolról szemlélte. A csodálatos szerelmes verseknek ez a beteljesületlen, fájó szerelmi érzés adhatott még erősebb töltetet. Juhász Gyula életében azonban számtalan kudarcot, szerelmi traumát volt kénytelen elszenvedni. A költő házasságot nem kötött szerelmeivel, mégis Eörsi Júlia, a Világ című lap egykori fiatal újságírója azt állította Tiéd a sírig című kötetében, hogy Juhász Gyulával megköttetett a frigyük és bizony tanúi is vannak ennek a gyors és titkos házasságnak az igazolására. A költő életét alaposan ismerő kutatók azonban kételkednek az állítás igazságában. Mindez azonban teljességgel lényegtelen momentum Juhász Gyula életművének megítélését illetően, és sajnos még ha igaz is lenne, hogy megnősült a költő, életének tragikus alakulását nem tudta megváltoztatni. A költő világéletében érzékeny lelkű, ideggyenge ember volt. Már 1907-ben öngyilkosságot akart elkövetni. Szakmai sikerei azonban mindig átlendítették a holtpontokon. 1937-ben azonban nem bírta tovább uralni depresszióját, megmérgezte magát.

Szaplonczay DóraSzaplonczay Dóra

Hozzászólások