Így vágj bele az életmódváltásba

márc. 5., 2016

Így vágj bele az életmódváltásba

Ahhoz, hogy fittek és egészségesek legyünk, nem árt, ha a mozgás mellett egészségesen is táplálkozunk. Azt már lassan mindannyian tudjuk, hogy nem a zsírok a legnagyobb ellenségeink és a kalória-számítással sem megyünk túl sokra, a szakemberek szerint ugyanis a kulcs a finomított cukrok és szénhidrátok mellőzésében rejlik. Néhány egyszerű módszer betartásával azonban ez nem is olyan bonyolult feladat.

1. Konyha és a hűtő kipucolása

Száműzni kell minden egészségtelen élelmiszert a hűtőből és a konyhaszekrényből. Csomagoljuk össze a cukrokat, a finomított liszteket, az ebből készült tésztákat és rizseket. Helyére pedig teljes kiőrlésű vagy szénhidrát-csökkentett változataik menjenek, a rizst helyettesítsük bulgurral vagy kuszkusszal, a cukrot pedig xilitre vagy eritritre cseréljük!

2. Válogasd meg, hogy mit veszel!

Törekedjünk mindig arra, hogy a lehető legkevesebb feldolgozott élelmiszert vásároljuk, figyeljünk arra, hogy a termékek hozzáadott cukortóól mentesek legyenek. Értelemszerűen ne vegyünk chips-et, cukros üdítőket, helyette vegyünk aszalt gyümölcsöt, olajos magvakat, ásványvizet. Ha pedig mindenképpen valami ízesített italt szeretnénk, diabetikus szörpöt emeljünk le a polcról. A gyümölcslevekkel is vigyázzunk, hiszen aljas módon több evőkanálnyi cukorral pakolják tele, így jobban járunk akkor, ha friss gyümölcsökből magunk készítünk otthon turmixokat vagy szűrt leveket. 

3. Válaszd a hazait!

Ha lehetőséged van rá, akkor piacra vagy őstermelőhöz menj. A hipermarketek polcain ugyanis külföldről hozott ki tudja milyen gázokkal érlelt zöldségek és gyümölcsök találhatók. Ha találsz egy megbízható hentest és zöldségest, többé nem kell aggódnod attól, hogy silány minőségű étel kerül az asztalra. 

4. Egyél ötször egy nap!

A legnagyobb hülyeség, amit egy magát dietetikus szakembernek valló egyén mondhat, az az, hogy egyél kétszer vagy háromszor. Ez a legrosszabb, amit a szervezeteddel tehetsz, ugyanis ahelyett, hogy emésztene, raktározni kezd, tehát nem fogyni fogsz, hanem hízni. Tessék szépen reggelizni, tízóraizni, ebédelni, uzsonnázni és vacsorázni. A hangsúly azon van, hogy mit mikor eszel. Reggelire lehet zabkását, banánturmixot, banánpalacsintát enni, tízóraira még mindig ehetsz gyümölcsöt vagy házi készítésű cukormentes túrókrémet, ebédre válassz húst, halat salátával vagy kuszkusszal, bulgurral. Uzsonnára ehetünk sárgarépából vagy uborkából készült snacket, vacsorára pedig egy tartalmas krémlevest is készíthetünk. Ez utóbbinál ne használjunk lisztet, hiszen a zöldségek pürésítésével ugyanúgy sűríthetőek a krémlevesek, csak a mi változatunk nem fog tartalmazni felesleges szénhidrátot.

5. Legyél tudatos és kitartó!

Az életmódváltás első két hete kőkemény meló, a szervezeted az első napokban hiányolni fogja a cukrot és a szénhidrátot, ingerültté válhatsz és fáradékony lehetsz. Pár nap elteltével azonban a szervezeted hálás lesz, beindul az emésztésed, az anyagcseréd felgyorsul, frissebb leszel és energikus. Ezért a kezdeti nehézségek miatt semmiképpen ne add fel! Tudatosan készítsd el másnapra az ételt, amit elviszel a munkahelyedre, és vásárláskor figyeld az élelmiszerek összetevőit is. Ne feledd: ha egészséges ételek vannak a hűtődben, egészségeset is fogsz enni.

Szilvási Kassai-EszterSzilvási Kassai-Eszter

Hozzászólások