A nők 99%-a nem szeretne az időskori változásokról tudomást venni. Sokan tagadják a változókor beálltát, a menstruáció elmaradását, eszeveszetten járkálnak szépítkezni, és előszeretettel hordanak 30-as nőknek való ruhákat. A változókor minden ember életében eljön, aki megéri; kinél előbb, kinél később, de nem tudunk ellene tenni. Bemutatom a bőrben lejátszódó folyamatokat, amelyek tőlünk függetlenül is bekövetkeznek. A nőknél a menstruáció elmaradása után a szervezet ösztrogéntermelése jelentősen lecsökken, később a faggyúmirigyek működése is folyamatosan gyengül, amitől a bőr kiszárad és elvékonyodik. Az irharéteg veszít a rugalmasságából, az elasztinrostok szerkezete megbomlik, a bőrünk lazává, petyhüdtté és ráncossá válik. Ahogy öregszünk, az életünk folyamán bekövetkezett nap általi károsodások is egyre jobban megmutatkoznak.
Kollagénveszteség - Mi is a kollagén?
A kollagén a bőr szilárdító váza, összetartja a bőrt, alátámasztja az egyéb szöveteket. A változókortól, ahogy a szervezet ösztrogénszintje csökken, úgy veszíti el a bőrünk is a kollagén tartalmának legalább 30%-át. Viszont, ha a szerkezete megtöredezik, a bőr rugalmassága és feszessége csökken, megereszkedik és ráncosodni kezd. A nap által a bőrünk e folyamata gyorsabb lesz, mert a nap sugarai roncsolják a kollagén szerkezetét.
A sokat napozó és szoláriumozó emberek korábban ráncosodnak, ezáltal hamarabb is öregszenek.
Megváltozott arcok és a lassabb regeneráció:
Sok idősödő ember arca nagyban különbözik fiatalkori képmásától.
Ennek két oka is van:
1. A bőr alatti zsírszövet megfogyatkozik, ezáltal az irharéteg is elvékonyodik a felületi bőrrel együtt, hangsúlyozottabbá válnak a ráncok.
2. A másik ok a csontszövet megfogyatkozásának felgyorsulásával függ össze. Az arc csontos állományának leapadása megváltoztatja arcunk küllemét is. A bőr lazábban fekszik a csontokon és az izmokon, a gravitáció lefelé húzza a bőrt, az orcák megereszkednek.
A fiatal bőr sejtjei 21-40 naponta cserélődnek, ez időskorban a felére csökken. Mivel a több sejt halmozódik fel a bőr felületén, a bőr keményebbé, érdesebbé válik, durva tapintású lesz és száraz.
Az öregedő bőr e folyamat miatt lassabban is gyógyul. Hegek, horzsolások és a vágások gyógyulása tovább tart, mint a fiatal szervezetnél.
A bőr átvizsgálása:
Idős korban a bőrrák sokkal gyakoribb, mint fiatal éveinkben. A 60 éven felülieknél a leggyakrabban előforduló bőrrák a laphám-karcinóma, azaz roncsoló fekély.
- Gyakran jelentkezik olyan embereken, akik sokat dolgoztak a szabadban, sokat sportoltak a szabadban, vagy sokat jártak trópusi éghajlaton.
- Rendszerint az arcon jelentkezik, a belső szemzug és az orr környékén, de ritkán a nyakon is előfordul.
- Első jele egy lassan növekvő göb vagy csomó, melynek átmérője elérheti a 6 millimétert is.
- Kezdetben ez a csomó áttetsző lehet, de ha nem kezelik, kitüremkedik, gyöngyházfényű peremet növeszt, a szövetek elroncsolódnak, közepén fekély képződik.
- A laphám-karcinóma ritkán terjed át más testrészekre.
- Többnyire sebészeti úton távolítják el, ha nehezen operálható helyen van, sugárterápiát alkalmaznak. Időben történő beavatkozással 90%-ban gyógyítható.
A bőr átvizsgálása során tehát a csomókra, dudorokra, pigmentációs zavarokra figyeljünk elsősorban!
A májfoltok és a szeplők ártalmatlan szépséghibák, de ha nem vagyunk biztosak a dolgunkban, forduljunk szakemberhez.