Az elhízás társadalmi szinten is az egyik legnagyobb gondot jelenti a népegészségügyi szakemberek szerint. Az egyén számára még nagyobb problémát jelent, ha nem érzi magát jól a bőrében a testsúlya, testképe miatt. Az alábbiakban összeszedtem néhány bizonyítékokon alapuló tippet a témához kapcsolódóan. Ha elhatároztad, hogy fogyni szeretnél, így csináld!
1. Sokan úgy vetik bele magukat a fogyókúrába, mintha a következő héten már egy tengerparti fürdőruhás fotózáson kellene részt venniük. Ezt felejtsd el! A fogyás türelemjáték, hosszú távú elhatározás kérdése. Aki a rövidtávfutók lendületével indul neki a maratoni távnak, az feltehetően az első frissítő állomásig sem jut el. Jó, ha erős az elhatározásod, de inkább legyen tartós!
2. Ne csinálj semmilyen turbó diétát, léböjtkúrát vagy fényevést! Tested képének alakítása az energiaegyensúly pofonegyszerű képletén alapul: bevitt energia mínusz elégetett energia. Tudatosítsd magadban, hogy a fogyásban a mérleg két serpenyőjében az evés, illetve a mozgás áll! Ha hosszútávon többet égetsz el, mint amennyit bevittél, akkor jó úton jársz. Ha nagyon precíz szeretnél lenni, akkor persze ennek mérésére szükséged lesz egy okosórára.
3. Tisztán étkezz! Kerüld a az angolban csak „junk food”-nak, a magyarban műkajának hívott, ételnek álcázott szemetet! A hús legyen hús, a sajt legyen sajt és így tovább!
4. Sokat kell kardióznod! Azonban oda kell figyelned, hogy a futás, biciklizés, lépcsőzés (etc.) intenzitása aerob edzés legyen. Elsőként itt a matek: 220-ból kivonjuk az életkorunkat, a kapott összeg a maximális pulzusértéked. Ennek a 75-80 százaléka lesz az úgynevezett zsírégető tartomány, melyben a zsírégetés optimálisan megvalósulhat (aerob edzés). Ha ezen érték fölött van a pulzusod, hosszútávon ugyanúgy eléred a célod, de így vagy hatékonyabb, mert aerob edzésnél nem az izmod égeted, hanem a zsírt. Ha rám hallgatsz, akkor emelkedőn gyalogolsz és az emelkedés szabályozásával alakítod a pulzusod! Ráadásul így nem terheled a térdeidet és formásabb leszel.
5. Nem maradhatnak el a súlyzós edzések! Amennyire lehetséges, magas ismétlésszámra és pontos gyakorlat-végrehajtásra törekedj. Én a saját testsúllyal történő edzéseket preferálom.
6. Ne ijedj meg, ha az életmódváltás elején testsúlynövekedést észlelsz! Az izom ugyanis nehezebb, mint a zsír. Egy idő után jönni fognak a számok!
7. Pótold a folyadékot és a vitaminokat! Az edzés izzadsággal jár, a folyadékvesztéssel távozó vitaminok, ásványi anyagok pótlása az egészséged szempontjából fontos tényező.
8. Edzés előtt mindig jól melegíts be! Nincs bosszantóbb dolog, mint amikor az elhatározásodban egy húzódás, sérülés akadályoz…
9. Nagyon fontos a gyakorlatok, edzések utáni nyújtás is. A nyújtás hosszú távon meghozza az eredményét. Fontos az izmok regenerációja, fejlődése szempontjából, de jót tesz a léleknek is.
10. Ne add fel! Nem baj, ha néha vannak kilengések, jutalomfalatok, de ez ne törje meg azt az elhatározást, hogy egy hosszú úton vagy, aminek az eredménye a sokkal boldogabb önmagad!