Egy ideig nagyon sokat voltam csendben, akkor hiányzott a nyüzsgés. Most állandóan vagyok valahol, valakikkel, hiányzik néha az egyedüllét. Ami nem csoda, annak fényében, hogy a legújabb tudományos kutatások szerint az agyunknak sokkal nagyobb szüksége van a csendre, mint azt gondolnánk.
Az Egészségügyi Világszervezet 2011-es jelentésében a zajszennyezést „modern pestisnek” nevezte, mivel számos bizonyíték alapján azt állapította meg, hogy a környezet zajszintje káros hatással van a Föld népességének egészségére – közölte korábban a Huffington Post.
2011-ben Finnországban a csendet marketingeszközként használták, arra törekedtek, hogy minél többen látogassanak el hazájukba és tapasztalják meg a hangtalan vidék szépségét. Egy külföldi tudományos folyóiratban megjelent kutatás szerint, egereknek mindenféle hangokat játszottak le, majd két órán keresztül csendben tartották őket. A tudósok azt tapasztalták, ebben a 120 percben az állatok hippokampusza új sejteket fejlesztett ki. A hippokampusz az az agyi régió, amelyhez a memória, a tanulás és az érzelmek tartoznak.
Ez csak egy oka annak, hogy néha próbáljunk meg tényleg kikapcsolni. Az információfeldolgozás stresszt jelent, amikor az agyunk nyugvó állapotba kerül, képessé válik arra, hogy a különböző információkat rendszerezze.
A csend pozitív hatásai:
feszültségoldó hatású
regenerálja az agysejteket
csökkenti a vérnyomást
nyugtatóbb hatással van a szervezetünkre, mint egy lazító zene
kreatívabbá tesz
javítja az agyfunkciókat
Nem kétlem, nehéz megoldani napi két óra csendben töltött időszakot, de összeköthetjük sétával, sporttal is. Néha azért próbáljunk meg elvonulni, egyedül, nyugodtan lenni.