Nagyon elfoglalt vagyok, ezért keresem a helyet a napomban a testmozgásra. Munka után sokszor már olyan fáradt vagyok, hogy könnyedén meggyőzöm magam a pihenés szükségességéről, az edzés elhalasztásáról, ezért elhatároztam, minden reggel korábban kelek egy fél órával. Hát eddig nem jött össze, a „szundiztatás”, vagy mi a neve, egy nagyon káros találmány. A levo.com Nancy Rothstein egyetemi adjunktus segítségével 12 olyan tippet szedett össze, ami megkönnyíti az ébredést. Talán még az enyémet is...
Még az éjszaka előtt:
1. Állítsuk be az órát és kövessük!
Rothstein ajánlása szerint, tervezzük meg a lefekvés és a felkelés ideje. A szakértő szerint fontos, hogy meghatározzuk, hány óra pihenésre van szüksége a szervezetünknek.
2. Kapcsoljuk ki digitális eszközeinket egy órával lefekvés előtt!
Rothstein szerint fokozatosan is eljuthatunk ideáig, ha először csak negyedórával, majd félórával, majd háromnegyed órával a lefekvés előtt kapcsoljuk ki az eszközöket. Továbbá fontosnak tartja, hogy a televízió és laptop se menjen már ilyenkor, az elektronikus képernyőkről sugárzó fény ugyanis negatívan befolyásolja az alvást.
3. Igyunk figyelmesen!
Egy pohár bor segíthet a pihenésben. Azonban, ha ezt nem sokkal a lefekvés előtt isszuk meg, megzavarhatja az alvási ciklusunkat, és másnap fáradtak leszünk.
4. Készítsük elő a szervezetünket az alvásra, apró szokásokkal!
Vegyünk egy forró fürdőt, jógázzunk, olvassunk egy jó kis könyvet. Így a testünk már tudni fogja, hogy közeledik az alvás ideje.
5. Vegyünk valódi ébresztőórát!
A szakember azt javasolja, rakjuk a szoba másik felébe az órát, hogy fel kelljen állnunk ahhoz, hogy ki tudjuk kapcsoni. Ráadásul az okostelefonok esetében nagy a kísértés a „szundiztatásra”.
6. Ha felébredünk éjszaka, ne nézzük meg, hány óra!
Nagy a kísértés, hogy ilyenkor rápillantsunk a telefonunkra vagy az órára, hogy megnézzük, mennyi az idő, de ez megzavarhatja a pihenésünket, hiszen frusztrációt okozhat, ha kiszámoljuk, hány órát aludhatunk még. Ilyenkor ráadásul észrevesszük a különböző értesítéseket is, és nem tudjuk megállni, hogy ne nézzük meg őket.
Reggel:
7. Következetes ébredési idő!
Fontos, hogy a fekvés és a kelés is nagyjából ugyanabban az időben történjen. Rothstein azt javasolja, ha előbb szeretnénk felkelni, mint addig tettük, fokozatosan szoktassuk hozzá a szervezetünket.
8. Kerüljük a technikai eszközöket ébredés után 10-15 perccel!
A pszichológus szerint fontos, hogy adjunk időt a "magunkhoz térésnek", mielőtt a világ többi részéhez csatlakoznánk.
9. Húzzuk el a függönyt és engedjük be a természetes fényt!
Kevés dolog jobb a reggeli napsütésnél! Hagyjuk, hogy átjárja a szervezetünket, a testünk biztosan pozitívan reagál majd a természetes fényre.
10. Nyújtsunk!
Nancy Rothstein szerint néhány könnyebb jógapóz segít kikapcsolni a napi teendők feszültségéből, jobban indulhat a nap.
11. Ágyazzunk be!
A szakember szerint ez kiváló módja annak, hogy energetizáljuk magunkat és készen álljunk a napra.
12. Tűzzük ki a napi célokat!
Mielőtt elindulnánk, üljünk le az ágy szélére és gondoljuk át, mit szeretnénk aznap elvégezni elérni.